10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 97, 98 Gizem Yayıncılık

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 97, 98 Gizem Yayıncılık konusunu kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı Gizem Yayıcılık kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini sayfa sayfa aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 97, 98 Türkçe Çevirisi Gizem Yayıncılık

SAYFA 97 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Eids
Two religious festivals are celebrated in Turkey every year. One of them is called Ramadan Feast, and the other one is Sacrifice Feast. Actually, Muslims all over the world celebrate these two festivals. However, people in some countries call them differently. According to them, Ramadan Feast is Eid al-Fitr, and Sacrifice Feast is Eid al-Adha. These celebrations are known as Eids, and they’re very important to the Islamic world.

Muslims fast in the daytime during the month of Ramadan. They also help the needy. They believe it’s their religious duty to give alms to the poor. At the end of this holy month, Ramadan Feast is celebrated. It lasts for three days. Early in the morning on the first day, Muslim men go to mosques and perform special prayers. Children wear new clothes. They are given gifts like candies and coins. Schools and offices are closed so family members enjoy the celebrations together. Relatives, friends and neighbors visit each other to improve relationships. During this Eid, people eat special food like baklava and Turkish delight.

The other festival, Sacrifice Feast lasts for four days. It’s celebrated at the end of Hajj, the religious journey. Millions of Muslims visit the holy city of Mecca in Saudi Arabia every year. Muslims try to go on this pilgrimage at least once in their lifetime. During the pilgrimage, animals such as sheep, goats and cows are sacrificed. Those unable to go on a pilgrimage sacrifice animals near their homes and give most of the meat to the poor. People enjoy festive meals together. The most popular dish is kavurma. Besides, many people have barbecues with their loved ones. Everybody has a good time at these Eids.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

Bayramlar
Türkiye’de her yıl iki dini festival kutlanmaktadır. Bunlardan biri Ramazan Bayramı, diğeri ise Kurban Bayramı. Aslında dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlar bu iki festivali kutluyorlar. Bununla birlikte, bazı ülkelerdeki insanlar onları farklı çağırıyor. Onlara göre Ramazan Bayramı Kurban Bayramı ve Kurban Bayramı Kurban Bayramı’dır. Bu kutlamalar Bayram olarak bilinir ve İslam dünyası için çok önemlidir.

Ramazan ayı boyunca gündüz vakti Müslümanlar. Ayrıca muhtaçlara da yardım ediyorlar. Fakirlere sadaka vermenin dini görevi olduğuna inanıyorlar. Bu kutsal ayın sonunda Ramazan Bayramı kutlanır. Üç gün sürer. İlk gün sabah erkenden Müslüman erkekler camilere gider ve özel dualar yaparlar. Çocuklar yeni kıyafetler giyerler. Onlara şeker ve madeni para gibi hediyeler verilir. Okullar ve ofisler kapalı olduğundan aile üyeleri kutlamaların tadını çıkarır. Akrabalar, arkadaşlar ve komşular ilişkileri geliştirmek için birbirlerini ziyaret ederler. Bu bayram sırasında insanlar baklava ve Türk lokumu gibi özel yiyecekler yer.

Diğer festival, Kurban Bayramı dört gün sürüyor. Hac yolculuğunun sonunda kutlanır, dini yolculuk. Her yıl milyonlarca Müslüman Suudi Arabistan’daki kutsal Mekke şehrini ziyaret ediyor. Müslümanlar yaşamları boyunca bu hacca gitmeye çalışırlar. Hac sırasında koyun, keçi ve inek gibi hayvanlar kurban edilir. Hac yoluna çıkamayanlar evlerinin yakınındaki hayvanları feda eder ve etin çoğunu fakirlere verir. İnsanlar birlikte şenlikli yemeklerin tadını çıkarırlar. En popüler yemek kavurma. Ayrıca, birçok insanın sevdikleriyle barbeküsü var. Bu bayramlarda herkes iyi vakit geçiriyor.

SAYFA 98 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

1. Muslims in different countries celebrate the two Eids.
2. Muslims help poor people during the month of Ramadan.
3. A feast is celebrated during the month of Ramadan.
4. Eid al-Fitr is a two-day festival.
5. Some people offer pastry to their guests at Ramadan
Feast.
6. Eid al-Adha is a three-day festival.
7. It’s celebrated when the religious journey starts.
8. It’s a religious duty for Muslims to go to Mecca.
9. In some countries, camels are sacrificed.
10.Poor people are given meat at Eid al-Adha

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

1. Farklı ülkelerdeki Müslümanlar iki bayramı kutluyorlar.
2. Müslümanlar Ramazan ayı boyunca yoksullara yardım eder.
3. Ramazan ayı boyunca bir bayram kutlanır.
4. Ramazan Bayramı iki günlük bir festivaldir.
5. Bazı insanlar Ramazan’da misafirlerine pasta ikram ediyor
Bayramı.
6. Kurban Bayramı üç günlük bir festivaldir.
7. Dini yolculuk başladığında kutlanır.
8. Müslümanların Mekke’ye gitmesi dini bir görevdir.
9. Bazı ülkelerde develer feda edilir.
10 Kurban Bayramı’nda kötü insanlara et verilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.