What is your favourite type of vacation? Discuss with your friends.

What is your favourite type of vacation? Discuss with your friends. sorusunun cevabını kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı cevapları.

What is your favourite type of vacation? Discuss with your friends.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ, NE DEMEK, ANLAMI

En sevdiğiniz tatil türü nedir? Arkadaşlarınızla tartışın.

CEVAP

My favourite type of vacation is Cruise Vacation. Because I can travel anywhere with a ship, I can swim in the sea. There are also all kinds of social activities on board. I can go and visit historic cities by ship. I am not tied to just one place.
This type of trip is very comfortable, but I need to be rich.

My favourite type of vacation is camping. Because the camping environment is natural. I can see natural beauty. I stay away from technology and strenuous activities. It is a more intimate type of vacation.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

En sevdiğim tatil türü Cruise Vacation. Çünkü gemiyle her yere seyahat edebiliyorum, denizde yüzebiliyorum. Ayrıca gemide her türlü sosyal aktivite mevcuttur. Gemiyle tarihi şehirleri gezebilirim. Tek bir yere bağlı değilim.
Bu tür yolculuklar çok rahat ama benim zengin olmam gerekiyor.

En sevdiğim tatil türü kamp yapmaktır. Çünkü kamp ortamı doğaldır. Doğal güzelliği görebiliyorum. Teknolojiden ve yorucu aktivitelerden uzak dururum. Daha samimi bir tatil türüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.