Günümüzde çocukların haklarını yeterince kullanıp kullanmadıkları hakkında bir konuşma yapınız

Günümüzde çocukların haklarını yeterince kullanıp kullanmadıkları hakkında bir konuşma yapınız. 4. sınıf Türkçe ders kitabında yer alan sorunun cevabını kısaca yazdık. Her çocuğun bazı hakları vardır. Çocuk haklarının günümüzdeki durumunu anlatan kısa konuşma örneğini sizlerle paylaştık.

KONUŞMA

Sevgili Arkadaşlar,

Toplumun bireyi olan biz çocukların da bazı hakları vardır. Örneğin, eğitim, sağlık, düşünce özgürlüğü, çocuğa saygı çocukların bazı temel haklarıdır. Bu haklarımız kanunlar tarafından korunmaktadır.

Bu hakları çocukların en doğal ve etkili bir şekilde yaşamasını sağlar. Çocukları kötü yaşam koşullarından ve kötü insanlardan korur.

Günümüzde çocukların büyük bir kısmı bu temel haklarını kullanılabilmektedir. Ailelerin desteği ve kanunların koruculuğu sayesinde çocuklar bu haklarını kullanıyor.

Fakat bazı çocuklar kullanamamaktadır. Örneğin bazı çocuklar kötü koşullarda yaşıyor veya kötü işlerde çalıştırılıyor. Bazı çocuklar okula gönderilmiyor, dilendiriliyor. Bu çocukların sağlıklı bir şekilde gelişmesi mümkün değildir.

Bütün çocuklar eğitimlerini en güzel şekilde almalı, zor işlerde çalıştırılmamalı, toplumda saygı görmelidir.

Mutlu bir gelecek mutlu ve özgür çocuklar ile olacaktır. Çocukların haklarına saygı duyalım, çocuk haklarına uyalım.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.  Çocuk Hakları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.