“Tebliğ, hicret, muhacir ve ensar” kavramlarının anlamlarını Dinî Terimler Sözlüğü, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırıp öğreniniz.

“Tebliğ, hicret, muhacir ve ensar” kavramlarının anlamlarını Dinî Terimler Sözlüğü, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırıp öğreniniz. sorusunun cevabını  kısaca yazdık. 6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı sorusunun cevabı. TEbliğ İslam dinin anlatmak, Hicret bir yerden bir yere gitmek, muhacir ve ensar ise Müslümanları Hicret esnasındaki durumlarını anlatır. Kısaca tanımlarını ve anlamlarını yazdık.

“Tebliğ, hicret, muhacir ve ensar” kavramlarının anlamlarını Dinî Terimler Sözlüğü, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırıp öğreniniz.

TEBLİĞ: Peygamberlerin, Allah’ tan (c.c.) aldıkları vahiyleri eksiksiz olarak insanlara bildirmeleri demektir.

HİCRET: Müslümanların Mekke’den Medine’ye 622 yılında gitmesi olayına Hİcret denir.

MUHACİR : İslam dinini, Kur’an-ı Kerim’in emrettiği gibi yaşamak ve Mekkeli müşriklerin baskılarından kurtulmak ve din, can, namus, akıl, soy emniyetini sağlayıp her türlü tehlikeden kurtulmak amacıyla Mekke’den Medine’ye hicret eden Müslümanlara denir.

ENSAR: Hicret sırasında Hz. Peygamber’e (s.a.v.) ve Mekke’den Medine’ye göç eden diğer Müslümanlara kucak açıp onları misafir eden Medineli Müslümanlara ENSAR denir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.