Türk kültüründe misafirin önemini ve misafirliğin sosyal hayattaki yerini belirten konuşmanızı arkadaşlarınıza sununuz.

Türk kültüründe misafirin önemini ve misafirliğin sosyal hayattaki yerini belirten konuşmanızı arkadaşlarınıza sununuz. Türk milleti misafire büyük bir önem verir. Misafirliğin önemi ve hayatımızdaki yerini belirten konuşma örneğini aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

KONUŞMA

Sevgili Arkadaşlarım, konuşmamda Türk kültüründe misafirin önemini ve ve misafirliğin sosyal hayattaki yerini anlatacağım.

Misafir; evimize geçici olarak gelen, kalan veya ziyaret eden kişilere misafir denir.

Türk kültüründe misafire büyük önem verilir. Misafir ağırlamak ve misafire ikramda bulunmak büyük ve güzel bir davranış olarak yer alır.

Eve misafir gelmeden önce ev temizlenir, misafirin hoşuna gidecek yemekler hazırlanır, misafir evin en güzel yerine oturtulur. Misafir yatılı kaldığında onun için ayrı çarşafa ve yorganlar serilir. En güzel ikramlık tabaklar çıkarılır. Her evde misafir odası bulunur ve misafir bu odada ağırlanır.

Misafirin sosyal hayatımıza büyük bir katkısı vardır. Misafirlik sayesinde insanlar arası güzel ilişkiler kurulur. Komşuluk ilişkileri artar. İnsanlar birbirlerini daha iyi tanır.

Misafirlik sayesinde insanlar yalnız olmadığını anlar.  Misafirlik toplumdaki sevgi, saygı ve dayanışmayı artırır. Ortak değerlerimizi güçlendirir.

Misafirliğe gitmek, misafir ağırlamak Türk Milletini millet yapan en büyük değerlerden birisidir.

Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir