Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanmanın iletişimdeki önemini anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızı günlük hayattan vereceğiniz örneklerle zenginleştiriniz.

Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanmanın iletişimdeki önemini anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızı günlük hayattan vereceğiniz örneklerle zenginleştiriniz sorusunun cevabını kısaca yazdık. 5. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları. Biz Türkçe dili ile iletişim kurarız. İletişimin doğru olması için Türkçeyi doğru kullanmak önemlidir. Bu konu ile ilgili bir konuşma yapalım.

Türkçeyi doğru, etkili ve güzel kullanmanın iletişimdeki önemini anlatan bir konuşma yapınız. Konuşmanızı günlük hayattan vereceğiniz örneklerle zenginleştiriniz.

KONUŞMA

Sevgili Arkadaşlar,

Bizler Türk Milletiyiz ve Türk dili ile iltişim kurarız. Dilimiz sayesinde duygu ve düşüncelerimizi karşımızdakine aktarırız. Şarkılarımız, Türkülerimiz, şiirlerimiz, konuşmalarımız Türkçemiz ile olur. Türk dili ve konuşma olmadan bir hayat düşünülemez.

Türkçeyi doğru ve etkili konuşursak iletşimimiz etkili ve düzgün olur. Bu sayede anlatmak istediklermizi doğru bir şekilde karşımızdakine iletebiliriz. Etkili bir konuşma insanları harekete geçirir, güzel bir konuşma karşımızdakini dinlememizi sağlar.

Kelimeleri doğru söylemeden, uygun kelimeleri kullanmadan yapılan bir konuşma veya yazı iletişimi yokeder. Yazı ve konuşmayı dinlemek istemeyiz. Yalnış anlaşılmalar olur. Bu yanlış anlamalar, anlaşmazlıklar daha sonrasında bir çok soruna nеdеn olabilir. Bİr toplantı saatini yanlış anlayabiliriz. Kiş kendine küfredildiğini zannedip kavga edebilir. İyi dileklerini aktarmaya çalışan bir kişi Türkçeyi doğru kullanmadığında nefret ediyormuş gibi gelebilir.

Günlük hayatımızda kelimeleri yanlış kullananlar olmaktadır. Örneğin “Aga nabıyon” demek mi güzel yoksa “Arkadaşım nasılsın?” demek mi güzel ve insanın mutlu eder.

Türkçeyi doğru ve etkili kullanmalıyız. Atalarımız “Söz ola kestire başı, söz ola kestire savaşı” demişlerdir. Sözlerimizi düzgün ve etkili kullanmalıyız ve öğrenmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir