Aşağıdaki kısa hikâyeyi okuyunuz. Bu metnin yazarı siz olsaydınız hikâyeyi nasıl yazardınız? Metni kendi cümlelerinizle yeniden oluşturunuz.

Aşağıdaki kısa hikâyeyi okuyunuz. Bu metnin yazarı siz olsaydınız hikâyeyi nasıl yazardınız? Metni kendi cümlelerinizle yeniden oluşturunuz. sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Hikâyemin Taslağı

Hikâyemde anlatacağım olay: Bir çocuğun yaptığı ev işleri için annesinden para istemesi ve annesini verdiği cevapla doğruyu anlaması.

Hikâyemin zamanı: Herhangi bir zaman

Hikâyemin geçtiği yer: Bir ev

Hikâyemdeki kişiler: Anne ve küçük oğlu

Serim bölümünde anlatacaklarım: Çocuğun annesine liste verip, yaptığı işler için para istemesi

Düğüm bölümünde anlatacaklarım: Annenin yaptığı fedakarlıkları anlatması ve bedava olduğunu belirtmesi

Sonuç bölümünde anlatacaklarım: Çocuğun hatasını anlaması ve cevabı

İŞTE HİKAYEM

Küçük çocuk evde bir çok işi yaptığını düşündü. Bu işleri yapıyor ve yoruluyordu. Bu işlerin karşılında annesinden para istemeyi düşündü ve bir liste hazırladı. Haklı olduğunu düşünüyordu.

Listeyi annesine verdi. Annesi okudu. Listede çimleri kesmek, odayı temizlemek, çöpü dökmek  gibi işler vardı ve lsitenin en altında 20 TL borcu olduğunu yazıyordu.

Annesi çocuğa sevgiyle baktı. Kağıda şunları yazdı. Dokuz ay karnımda taşımak, zor zamanlarında ona yardım etmek, ona yemekler yapmak, hasta olduğunda bakmak, giysilerini yıkamak. Bütün bunların hepsi bedava yapılmıştır oğlum. Çünkü ben seni seviyorum. Sevginin bedeli para ile ölçülemez.

Çocuk hatasını anladı. Annesine sarıldı. “Seni çok seviyorum anne.” Listenin altındaki 20 TL borç yazısını sildi.

“Anneme canım feda olsun ” yazdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir