Öğretmeninizin yardımıyla küçük gruplara ayrılınız. Aşağıdaki konulardan birini seçerek grup hâlinde, istediğiniz türde (şiir, hikâye, bilgilendirici) bir metni bırakılan boşluklara yazınız

Öğretmeninizin yardımıyla küçük gruplara ayrılınız. Aşağıdaki konulardan birini seçerek grup hâlinde, istediğiniz türde (şiir, hikâye, bilgilendirici) bir metni bırakılan boşluklara yazınız  sorusunun cevabını kısaca yazdık. 6. sınıf Türkçe ders ktiabı cevapları.Kitabımızdaki konulardan seçerek örnek olarak şiir, metin ve hikaye yazdık.

Öğretmeninizin yardımıyla küçük gruplara ayrılınız. Aşağıdaki konulardan birini seçerek grup hâlinde, istediğiniz türde (şiir, hikâye, bilgilendirici) bir metni bırakılan boşluklara yazınız 

ŞİİR

DENİZ VE İNSAN

Deniz kokar ellerim
Martılara simit veririm
Balıklardır arkadaşım
Ben bir kaptanım

Yollarım denizdir benim
Yunuslarla oynarım
Geceleri yıldızlara bakar
Dünyayı gezerim.

DENİZ VE İNSAN

Denizin mavisine
Yükledim umutları
Varmak için bir sahile
Söyledim selamları

Uçun martılar
Yüreğimde sevdalar
Denizin kokusu doluyor
Yarından umutlar var

Şiirler Ödevhane tarafından yazılmıştır.

BİLGİLENDİRİCİ METİN

Deniz Kirliliği

Deniz kirliliğikimyasal, endüstiyel, tarımsal ve evsel atıkların denizlere dökülmesi veya karışması ile denizlerde olan çevre kirliliği türüdür.

Evimizi dikkatli kullanmadığımızda kirlenir. Aynı şekilde denizleri de uygun şekilde korumazsak kirlenir. Fakat denizlerin tekrar temizlenmesi ve eski haline getirmek imkansızdır.

İnsan  dikkatsiz davrandığı için çevresini kirletmektedir. Örneğin denizler en çok kirletilen yerdir. Fabrika atıkları, insanların düşüncesizce çöp atmaları gibi sebeplerle denizler kirlenmektedir.

Denizlerde yaşayan balıklar, kamplumbağlar ve diğer canlılar yavaş yavaş ölmektedir.

Kirletilen denizler doğanın dengesini bozmakta ve gelecekte insanlarında ölmesine neden olacaktır. Denizlere çöp atılmamalı, fabrikalar arıtma tesisleri kurmalıdır.

HİKAYE

Gemiyle Yolculuk

Hep gemiyle yolculuğu merak ederdim. Bir gün babam gemi turu ayarlamış. SAbah erkenden gemiye bindik. Deniz kokusu burnuma geliyordu.

Gemi sarsılarak hareket etti. Gemi dalgalrı yara yara yol adı. Kara bizden çok uzakta kaldı. Her yer maviydi. Kendimi özgür hissediyordum.

Bir yerde demir attık. Bİr çok kişi denize girdi. Ben oltamı denize attım ve balık avlamaya çalıştım. Martılar etrafımızda uçuyordu. Çok mutluydum. Sonra birden denizde bir ses duydum. Bu bir yunustu. Denizin dalgalarında yüzüyordu.

Yunusa el salladım ve ona yiyecek attım. Yunus gemimizin yanında yüzdü. Verdiğim yiyeceğe teşekkür eder gibi kuyruğunu salladı ve uzaklaşyı.

İlk gemi yolculuğumda çok mutlu oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir