Adaletin önemi konusundaki düşüncelerinizi dile getiren bir kompozisyon yazınız.

Adaletin önemi konusundaki düşüncelerinizi dile getiren bir kompozisyon yazınız. sorusunun cevabını kısaca yazdık. Adalet ve önemini anlatan bir kompozisyon örneği yazdık.

Adaletin önemi konusundaki düşüncelerinizi dile getiren bir kompozisyon yazınız.

İnsan toplum içinde yaşar. Toplumun devamı ve huzuru için bazı kurallara uymak gerekir. Buda adalet ile sağlanır. Adalet doğruluk, eşitlik ve herkesin hakkını korumaktır.

Normal bir toplulukta güçlü olanın sözü geçer. Güçlü olan kişi ne derse o olur. Kendi zevklerine göre diğer insanların hayatlarına şekil verir. Adaletin olmadığı böyle bir toplumda insanın hayatı sürekli tehlike altındadır.

Adaletin olmadığı bir toplumda kötü kişiler kendilerini engelleyen bir güç olmayacağı için suç işlerler. Diğer insanlara kötü davranırlar. İnsanın hayatı, malı ve en doğal hakları her zaman tehlike altında olur.

Adalet olmadığında insanlar sürekli kavga eder. Suçlar artar. Devletin otoritesi yok olur. İnsanlar hiç kimseye güvenemez. Hayat çekilmez bir hal alır.

Bu yüzden insanlar adaletli bir toplum için kanunlar ile yaşamlarını düzenlemiştir. Kanunlar adaleti sağlayarak herkesin haklarını korur. Topluma huzur getirir.

Adalet önemlidir çünkü insana en güzel şekilde yaşama ortamı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir