Write about your best friend. Describe his/her appearance and personality

Write about your best friend. Describe his/her appearance and personality. 7. sınıf İngilizce ders kitabında yer alan sorunun cevabını ve Türkçe anlamını yazdık. En iyi arkadaşınızın özelliklerini İngilizce yazınız.

Write about your best friend. Describe his/her appearance and personality

En iyi arkadaşın hakkında yaz. Görünüşünü ve kişiliğini tanımlayın

Ahmet

My best friend is Ahmet. He is handsome. He is smart and generous. He is outgoing. He is talkative and funny. He has got brown eyes and short hair. He is a cheerful person. He is helpful. He is honest and kind.

Türkçe Anlamı

En iyi arkadaşım Ahmet. O yakışıklı. Akıllı ve cömerttir. O giden. O konuşkan ve komik. Kahverengi gözleri ve kısa saçları var. Neşeli bir insandır. O yardımsever. Dürüst ve sevecendir.


Zeynep
My best friend is Zeynep. She has got blue eyes and long hair. She is beautiful. She is slim. She and of medium height. She is hardworking. She has got a small nose. She is shy. She is friendly. She is quiet. She is punctual.

Türkçe Anlamı

En yakın arkadaşım Zeynep’tir. Mavi gözleri ve uzun saçları var. O güzel. O ince. O ve orta boylu. Çalışkandır. Küçük bir burnu var. O utangaç. O arkadaş canlısı. O sessiz. Dakiktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir