Ülkemize ait yukarıdaki yaş piramidinde yer alan tabandaki daralma, ileriki yıllarda nüfusun yaş yapısında ne gibi değişikliklere yol açar? Açıklayınız.

Ülkemize ait yukarıdaki yaş piramidinde yer alan tabandaki daralma, ileriki yıllarda nüfusun yaş yapısında ne gibi değişikliklere yol açar? Açıklayınız. sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Cevap: İleriki yıllarda genç nüfusu azalacak ve yaşlı grubundaki nüfus artacaktır.

Genç nüfusu azalınca çalışan nüfus sayısı azalır. Ülkede üretim azalır. Türkiye daha çok yaşlı nüfusa sahip olur. Ülke dinamik yapısını zamanla kaybeder.

Üretim, tüketim, askeri ve sosyal olarak sakıncalar oluşur.

Devletin 0-14 yaş grubundaki nüfusun sayısını bilmesi hangi alanlarda planlama yapmasına kolaylık sağlar? Açıklayınız

Eğitim alanında planlamaların yapılmasına kolaylık sağlar. Açılacak okul, basılacak kitap, öğretmen mezun sayısı gibi planlamaların yapılmasını sağlar.

Ülkemizde 15-64 yaş grubundaki nüfusun fazla olması ne gibi olumlu sonuçlar doğurur? Açıklayınız.

Üretim ve istihdam gibi alanların başarılı olmasını sağlar. Ülkenin ihtiyaç duyduğu iş gücünü ekonomik alanda kolaylıkla karşılar.

İş gücü üretimi artırır, ülke ekonomisine olumlu olarak yansır.

Devletin 15-64 yaş grubundaki nüfusun sayısını bilmesi, hangi alanlarda planlama yapmasına kolaylık sağlar? Açıklayınız.

İstihdam planlaması yapmasını, ülkenin ihtiyaç duyduğu eğitim, sağlık, konut gibi alanlarda yapacağı yatırımları belirlemesini sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir