Yukarıdaki ayetlere göre Müslüman nelerden kaçınmalı, nasıl davranmalıdır? Verilen örneği de dikkate alarak maddeler hâlinde yazınız.

Yukarıdaki ayetlere göre Müslüman nelerden kaçınmalı, nasıl davranmalıdır? Verilen örneği de dikkate alarak maddeler hâlinde yazınız. sorusunun cevabını kısaca yazdık.

Yukarıdaki ayetlere göre Müslüman nelerden kaçınmalı, nasıl davranmalıdır? Verilen örneği de dikkate alarak maddeler hâlinde yazınız.

“Ey iman edenler! Bir topluluk bir diğerini alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Kadınlar da diğer kadınları alaya almasın. Belki onlar kendilerinden daha iyidirler. Birbirinizi karalamayın, birbirinizi (kötü) lakaplarla çağırmayın. İmandan sonra fasıklık ne kötü bir namdır! Kim de tövbe etmezse işte onlar zâlimlerin ta kendileridir. Ey iman edenler! Zannın birçoğundan sakının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir.” Hucurât suresi, 11-12. ayetler

CEVAP

Nelerden kaçınmalıyım?

  1. Başkalarıyla alay etmekten
  2. İnsanları karalamaktan
  3. Kötü lakap takmamak
  4. Kötü zandan kaçınmak
  5. İnsanları kusur ve özelini araştırmamak
  6. Gıybet yapmamak

Nasıl davranmalıyım?

  1. İnsanlara değer vermeliyim
  2. İnsanların iyi yönlerini görmeliyim
  3. İnsanlara en güzel şekilde hitap etmeliyim
  4. İnsanların kusurlarını örtmeliyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.