Yukarıdaki ayetleri okuyunuz. Bu ayetlerde hangi kişi ve topluluklardan söz edilmektedir? Belirleyip aşağıdaki şemaya yazınız.

Yukarıdaki ayetleri okuyunuz. Bu ayetlerde hangi kişi ve topluluklardan söz edilmektedir? Belirleyip aşağıdaki şemaya yazınız sorusunun cevabnı kısaca cevapladık. 8. sınıd Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları. Sâ’d suresi, 12-16. ayetler’de geçen topluma ait ve kişilere ait açıklayı kısaca yazdık.

Yukarıdaki ayetleri okuyunuz. Bu ayetlerde hangi kişi ve topluluklardan söz edilmektedir? Belirleyip aşağıdaki şemaya yazınız.

Yüce Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:
“Bunlardan önce Nuh kavmi, Âd kavmi, kazıklı Firavun, Semûd kavmi, Lût kavmi ve Eyke halkı, bütün bu topluluklar ısrarla gerçeği yalanlamışlardı.
Hepsi de elçileri yalancılıkla suçladılar, bu yüzden de kendilerini cezalandırmam hak oldu. Bunlar da şimdi, bir daha geri dönüşe imkân bırakmayacak olan korkunç bir sesi, yalnızca bunu beklemektedirler.
Onlar (alaycı bir tavırla), ‘Rabb’imiz! Hesap gününden önce payımıza düşen azabı hemen şimdi ver!’ dediler.” Sâ’d suresi, 12-16. ayetler.

CEVAP

İnkârcı Kişi ve Topluluklar

  1. Nuh Kavmi
  2. Ad kavmi
  3. Semud Kavmi
  4. Lut Kavmi
  5. Eyke Halkı
  6. Firavun

Ayetlerde sözü edilen kişi ve topluluklar niçin cezalandırılmıştır? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.

Allah’a ve peygamberine inanmadılar, peygamberleri yalancılıkla suçladılar. Ayrıca inanlarla dalga geçtikler ve eziyet ettiler bu yüzden  cezalandırıldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir