Bir geziniz esnasında gördüğünüz ya da yaşadığınız ilginç olayları gözlemlerinize dayanarak yazınız.

Bir geziniz esnasında gördüğünüz ya da yaşadığınız ilginç olayları gözlemlerinize dayanarak yazınız. Birz gezi olarak tarihi yerleri gezdiğimde yaşadığım ilginç olay ve gözlemleri örnek olacak şekilde kısaca yazdım.

Bir geziniz esnasında gördüğünüz ya da yaşadığınız ilginç olayları gözlemlerinize dayanarak yazınız.

İlk okulda Çanakkale’ye geziye gitmiştik. Çanakkale Savaşı’nın yapıldığı Gelibolu Yarımadasını gezdik. Bütün son sınıf öğrencileri bu geziye katılmıştık.

Çanakkale gezisinde  önce tarihi Çanakkale Müzesi’ni gezdik. Çanakkale Savaşına ait silah, mermi, fotoğraf, elbise, kılıçlar vb. bir çok eşya gördüm.

En ilginci iki merminin çarpışması sonucu birbirine yapışmasıydı. Savaşta o kadar yoğun savaşlar olmuş ki iki mermi havada çarpışmıştı.

Bir diğer şey ise bir şehit askerimize ait kanlı üniforma idi. Tüm bunlar savaşın söz ve yazıdan öte gerçek olduğunu bize anlatıyordu.

Gezimizde şehitlikleri gezdik. Dualar okuduk. Şehitlikleri gezerken vatanın her yerinden gelen şehitlerimizin olması ilginçti. Çünkü vatanı kurtarmak için bir herkes gelmişti. Türkün vatanını sevdiğinin göstergesi.

Ayrıca savaşın yapıldığı o cepheleri gezdik. Bize o yerleri gezdiren görevlinin bu cephelerin kanla dolduğu ve küçük bir buzağının burada rahatlıkla yüzebileceği ifadesi beni çok etkilemişti.

Vatanımızı korumak için şehit olan şehitlerimize binlerce kez teşekkür ederim. Çanakkale’yi gezi, görün… Vatanımızın kıymetini ben oraları görünce anladım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.