Bakara Suresinin 154. Ayetini Kur’an-ı Kerim Mealinden Bularak Defterinize Yazınız.

Bakara Suresinin 154. Ayetini Kur’an-ı Kerim Mealinden Bularak Defterinize Yazınız.

Bakara Suresinin 154. Ayetini Kur’an-ı Kerim Mealinden Bularak Defterinize Yazınız. 5.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 6.ünite Vatanımızı ve Milletimizi Seviyoruz Hazırlık Çalışmaları sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Bakara Suresinin 154. Ayetini Kur’an-ı Kerim Mealinden Bularak Defterinize Yazınız.

Bakara Suresinin 154. Ayetini Kur’an-ı Kerim Mealinden Bularak Defterinize Yazınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

Allah yolunda öldürülenler için “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler, fakat siz bilemezsiniz. ( Bakara Suresi 154.ayet) 

Bayrak Sevgisiyle İlgili Bir Şiir Bularak Defterinize Yazınız.

İLAVE BİLGİ NOTU

Allah yolunda ölmek, yani şehit olmak, sıradan bir ölüm olarak anlaşılmamalıdır.

Ölmek canlı olma özelliğimizin bitmesidir. Ölü kişi duyamaz, göremez ve hissedemez. Tat ve lezzet alamaz ,etrafındaki kişleri duyamaz.

Bu ayette ise şehit olanların normal şekilde ölenler gibi yok olmadıklarını, başka bir alemde canlı olduklarını fakat biz insanların bunu bilemeyeceğimizi anlatmaktadır.

Bu ayet şehitlere verilen önemi anlatmaktadır.

Gerçeği Allah bilir.

Şehitlik İle İlgili Bazı Ayetler;

  • Al-i İmran Suresi, 169. ayet: Allah yolunda öldürülenleri sakın ‘ölüler’ saymayın. Hayır, onlar, Rableri Katında diridirler, rızıklanmaktadırlar.
  • Nisa Suresi, 74. ayet: Öyleyse, dünya hayatına karşılık ahireti satın alanlar, Allah yolunda savaşsınlar; kim Allah yolunda savaşırken, öldürülür ya da galip gelirse ona büyük bir ecir vereceğiz.
  • Hac Suresi, 58. ayet: Allah yolunda hicret edip öldürülen veya ölenlere gelince muhakkak Allah, onları güzel bir rızıkla rızıklandıracaktır. Şüphesiz Allah, rızık verenlerin en hayırlısıdır. ( 1 , 2 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir