Arkadaşlarınızla Aranızda Benzerlik Ve Farklılıkların Olması Arkadaşlık İlişkilerinizi Nasıl Etkiler?

Arkadaşlarınızla aranızda benzerlik ve farklılıkların olması arkadaşlık ilişkilerinizi nasıl etkiler? Açıklamak istiyorum.

Arkadaş olmak

Arkadaş olmak; “Kişilerarası samimiyet, yardımlaşma, karşılıklı sevgi ve saygı, her bakımdan beraberlik, yakınlık, birlikte oynamak ve biraz da kavga etmek.” tir.

Herkesin yetenek, bilgi, beceri, duygu ve fiziksel özellikleri farklıdır. Arkadaşlarımın özelliklerinin benden farklı olması arkadaşlığımızı etkilemez.

Benzerlik ve farklılık arkadaşlığınızı nasıl etkiler?

Arkadaşlar arasındaki benzerlikler, aynı şeylerden hoşlanmak arkadaşımızla daha çok şeyi paylaşmamızı sağlar. Onunla daha çok vakit geçirebiliriz.

Bir elin beş parmağı bir birinden farklıdır. Ama hepsi bir arada olunca elimizi tam anlamı ile kullanabiliriz.

Diğer arkadaşlara göre de benim özelliklerimde onlardan farklıdır. Yani benim özelliklerim farklı diye onlarda benimle arkadaşlık etmese kimse ile arkadaş olamayız.

Ben arkadaşımın saçı siyah veya futbolda başarılı değil diye onunla arkadaşlığımı bitirmem. Aramızdaki farklılıklar kişinin daha çok şey öğrenmesini daha farklı duyguları yaşamasını sağlar. Arkadaşımın özellikleri farklı diye onunla arkadaşlığım bitmez.

Farklı olmanın faydaları

Mesela bilgisayar oyunlarında başarılı arkadaşım sayesinde ben ondan oyunlar hakkında daha çok bilgi öğrenebilirim.

Örneğin, çok güzel şarkı söyleyen arkadaşım sayesinde sınıfça çok eğlenebiliriz.

Dostlar arasındaki farklılıklar insana daha çok şey katar. Farklı özelliklerde diye diğer kişilere kötü davranamayız. Farklı özellikte olan arkadaşlarımıza sevgi, saygı ile davranmalıyız.

Sonuç

Farklı olmak doğaldır. Arkadaşlarımızla ortak saygı ve sevgi noktasında buluşursak çok güzel arkadaşlıklar kurabiliriz. Farklı özelliklerinden dolayı birbirimize saygı duymalıyız.

Bütün arkadaşlarımı çok seviyorum. İyi ki varsınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.