Anadolu’nun doğusunda ve Kafkasya’da yaşayan Ermeniler, XI. yüzyılda Anadolu’ya gelen Türkleri “kurtarıcı” olarak görmüşlerdir. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

, , Leave a comment

Anadolu’nun doğusunda ve Kafkasya’da yaşayan Ermeniler, XI. yüzyılda Anadolu’ya gelen Türkleri “kurtarıcı” olarak görmüşlerdir. Sizce bunun nedeni ne olabilir? XI. yüzyılda Anadolu’ya gelen Türkleri “kurtarıcı” olarak görmelerinin sebebi şudur;

Anadolu’nun doğusunda ve Kafkasya’da yaşayan Ermeniler, XI. yüzyılda Anadolu’ya gelen Türkleri “kurtarıcı” olarak görmüşlerdir. Sizce bunun nedeni ne olabilir?

CEVAP:

  • Bizans yönetiminde baskı altında yaşayan Ermeniler, Anadolu’ya gelen Türkleri kurtarıcı olarak görmüşlerdir.
  • 11. yüzyılda Bizans ve Ermeniler arasındaki sorunlar had safhaya çıkmıştı. Bizanslılar Ermenilere zulüm etmişlerdir.Bu dönem Türklerin Anadolu’ya girişlerinin dönemi olmuştur.
  • Bizans baskı ve zulmünden zor günler yaşayan Ermeniler Türkleri kurtaıcı olarak görmüşlerdir.3

İLAVE BİLGİ

Journal Asiatique’ adlı Fransızca dergide 1919’da yayınlanan bir makalede F. Macler adlı yazar, 17. yüzyılda yaşamış bir Ermeni yazardan şu alıntıyı aktarıyor:

“Ermeniler, Yunanlılardan nefret eder. Yunanlılar da Ermenilerden nefret eder. Bu nedenle Tanrı, Türkleri yarattı, ikisini cezalandırmak için.” 1

Bizans yönetiminde baskı altında yaşayan  Ermeniler, Selçukluları kurtarıcı olarak karşılamışlardır.
Türkler Anadolu’ya gelirken Ermeniler Bizans imparatorluğunun himayesindeydiler. Bizans’ın idari acizliği, mahiyetindeki toplumlara zulmü ve Ermenilere olan baskılarından dolayı Ermeniler, Türklerin Anadolu’ya gelişlerini çok olumlu bir şekilde karşılamışlardır. 4

Önemli not:

Bazı sitelerde bu sorunun cevabını Moğol Baskısı olarak belirtmişler. Fakat bu cevap yanlıştır.

Çünkü, Moğollar’ın Anadolu’ya istilası 13.yüzyılda başlamıştır. 11.yüzyılda Anadolu ‘da Bizanslılar hakimdir. Bu şartlar altında Moğal istilası yüzünden Ermeniler’in Türkleri kurtarıcı olması mümkün değildir.

8.sınıf İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ders kitabı  cevapları

 

Leave a Reply