Baykal Gölü’nün Korunması Niçin Önemlidir?

Baykal Gölü’nün Korunması Niçin Önemlidir?

Baykal Gölü’nün Korunması Niçin Önemlidir? 7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı 7.ünite Ülkeler Arası Köprüler, Doğa Harikası İki Göl: Abant ve Baykal bölümü 183.sayfa ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Baykal Gölü’nün Korunması Niçin Önemlidir?

Baykal Gölü’nün Korunması Niçin Önemlidir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Baykal Gölü ve çevresindeki canlıların hayatlarının devam edebilmesi, soylarının tükenmemesi
  2. Bu güzelliklerin gelecek nesillere aktarılabilmesi
  3. Ekolojik dengenin bozularak daha büyük tehlikelere sebep olmaması için Baykal Gölü ve çevresinin korunması önemlidir.

Selimiye Camisi’nin Günümüzde Tüm İhtişamıyla Ayakta Durması Nasıl Açıklanabilir?

İLAVE BİLGİ NOTU

Baykal Gölü  dünyanın en derin gölü olarak anılmaktadır. Sibirya’nın güneyinde, İrkutsk Oblastı ve Buryatya arasında yer alır. İrkutsk şehrinin yakınında bulunan göl, “Sibirya’nın Mavi Gözü” diye adlandırılır. Yüzölçümü yaklaşık 31.722 km²’dir (adalar hariç). Uzunluğu 636 km, en geniş yeri 79,5 km’dir (Onguren ve Ust-Barguzin köyleri arasında). Gölün tabanı deniz seviyesinin yaklaşık 1285 m altındadır. ( 1 )

Doğal güzellikler ve tarihi eserlerbizim en değerli varklıklarımızdır. Doğal güzellikler güzellikleri yanında bir çok canlıya ev sahipliği yapar. Bu güzellerikerin yok olması, güzelliğin ve bir çok canlının bir daha geri getirilemeyecek şekilde yok olmasına neden olur. Bu yüzden doğal varlıklarımızı korumak hepimizin görevidir. ( 2 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir