Bilimsel Çalışmalar Yapmayan Bir Toplumun Kalkınmasından Ve Gelişmesinden Söz Edebilir Miyiz? Neden? Açıklayınız.

Bilimsel Çalışmalar Yapmayan Bir Toplumun Kalkınmasından Ve Gelişmesinden Söz Edebilir Miyiz? Neden? Açıklayınız.

Bilimsel Çalışmalar Yapmayan Bir Toplumun Kalkınmasından Ve Gelişmesinden Söz Edebilir Miyiz? Neden? Açıklayınız. 6.sınıf Sosyal Bilgiler  7.ünite Elektronik Yüzyıl, İstikbal Göklerdedir bölümü 174. sayfa ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Bilimsel Çalışmalar Yapmayan Bir Toplumun Kalkınmasından Ve Gelişmesinden Söz Edebilir Miyiz? Neden? Açıklayınız.

Bilimsel Çalışmalar Yapmayan Bir Toplumun Kalkınmasından Ve Gelişmesinden Söz Edebilir Miyiz? Neden? Açıklayınız. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Söz edemeyiz. Çünkü, Bir toplumun kalkınma düzeyini yaptığı bilimsel çalışmalar ve ürettiği teknolojik ürünler gösterir.
  2. Teknolojik ürünler restlantısal değil, bilimin sonucudur.
  3. Üretmeyen toplumlar ise başkalarının ürettikleri ürünleri kullanır ve onlara bağımlıdırlar.
  4. Bu yüzden toplumun kalkınmasından ve gelişmiş olmasından söz etmek için o toplumun bilimsel çalışmalar yapıyor olması ve teknolojik ürünler üretmesi gerekir.

Bilimin, İnsanların Doğru Karar Vermelerindeki Etkisi Ve Yol Gösterici Olması Hakkında Hangi Yorumlarda Bulunabilirsiniz? Söyleyiniz.

İLAVE BİLGİ NOTU

Bilim bilginin üretimi yoluyla üretilir. Bilimsel çalışmalar yapan toplumlar ürünler ortaya koyar. Yaptığı bu teknolojik ürünler sayesinde toplum gelişir.

Eğer toplum üretmiyor, bilimsel çalışmalar yapmıyorsa, başkalarının yaptığı ürünleri kullanır. O ülkelere bağımlı olur.

Bir çok uluslar arası üniversitenin değeri yayınladığı bilimsel çalışmalara göre değerlendirilmektedir.

Gelişen ülkelere baktığımızda bilgisayar, cep telefonu, ileri teknoloji cihazları üretiyorlar. Uzaya araç gönderiyorlar.

Ülke gelişmişliğini ürettiği ürünlere bakarak değerlendirebilir.

Bilimsel Araştırma Nedir?

Bilime katkıda bulunmak amacıyla, planlı ve sistematik olarak, verilerin toplanması, yorumlanması ve değerlendirilmesiyle yapılan araştırmalara bilimsel araştırma, araştırma yapan kişiye de araştırmacı denir. ( 1 )

Bir ülkenin kalkınma düzeyi ülkenin sahip olduğu ve kullanabildiği bilimsel teknik gelişme ile yakından ilgilidir. Teknik gelişmelerin kaynağı bilimsel gelişmelerdir. Teknik buluşlar kesinlikle rastlantıya bağlı değildir. Bilimsel gelişmenin teknik gelişmeyi doğurduktan sonra iktisadî gelişme ve kalkınmanın ortaya çıkabileceği görüşü bilim çevrelerinde yaygın bir kanaat şeklindedir. ( 2 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir