Selimiye Camisi’nin Günümüzde Tüm İhtişamıyla Ayakta Durması Nasıl Açıklanabilir?

Selimiye Camisi’nin Günümüzde Tüm İhtişamıyla Ayakta Durması Nasıl Açıklanabilir?

Selimiye Camisi’nin Günümüzde Tüm İhtişamıyla Ayakta Durması Nasıl Açıklanabilir? 7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı 7.ünite Ülkeler Arası Köprüler, Mimar Sinan’ın Mirası: Selimiye bölümü 184.sayfa ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Selimiye Camisi’nin Günümüzde Tüm İhtişamıyla Ayakta Durması Nasıl Açıklanabilir?

Selimiye Camisi’nin Günümüzde Tüm İhtişamıyla Ayakta Durması Nasıl Açıklanabilir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Çok büyük bir mimari ustalık gerektiren bir ilimle yapılması sayesinde bugünde bütün ihtişamı ile ayakta durabilmektedir.

II. Selim’in Mimar Sinan’a Gönderdiği Emre Göre Mimar Sinan Caminin Yapımında Özgür İradesini Kullanmış Olabilir Mi? Neden?

İLAVE BİLGİ NOTU

Mimar Sinan‘ın 80 yaşında inşa ettiği ve “Ustalık eserim.“ diye nitelediği yapıt olan Selimiye, Osmanlı Türk mimarisinin olduğu kadar dünya mimarlık tarihinin de başyapıtlarındandır.

  1. Selimiye Camisi Edirne’dedir.
  2. Cami bütün dünyada bir mimari zeka ve ilimle yapıldığı için Dünya Mirası Listesine alınmıştır.
  3. Selimiye Camii’nin yapımına 1568 yılında başlanmış ve yaklaşık 15.000 kişinin çalışmasıyla ancak 1575 yılında tamamlanabilmiştir.
  4. Geniş kuppesine rağmen ayakları iç kısmını bölmemektedir.
  5. 6.000 kişi rahatlıkla namaz kılabilir.
  6. Minarelerinden ikisinde şerefelere çıkarken birbirleriyle kesişmeyen üç farklı merdiven yerleştirilmiş.
  7. Mimar Sinan bu camiyi “Ustalık Eserim” olarak anlatmıştır.
  8. 2000’de UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Selimiye Camii ve Külliyesi, 2011’de ise Dünya Mirası olarak tescil edildi.

Selimiye Cami, Edirne’de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Sinan’ın 90 (bazı kitaplarda 80 olarak geçer) yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan’ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. ( 1 , 2 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir