Yukarıdaki Hikayeye Göre Mimar Sinan Hakkında Neler Söylenebilir?

Yukarıdaki Hikayeye Göre Mimar Sinan Hakkında Neler Söylenebilir?

Yukarıdaki Hikayeye Göre Mimar Sinan Hakkında Neler Söylenebilir? 7.sınıf Sosyal Bilgiler ders kitabı 7.ünite Ülkeler Arası Köprüler, Mimar Sinan’ın Mirası: Selimiye bölümü 185.sayfa ödev sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

Yukarıdaki Hikayeye Göre Mimar Sinan Hakkında Neler Söylenebilir?

Yukarıdaki Hikayeye Göre Mimar Sinan Hakkında Neler Söylenebilir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  1. Yanlış inanç doğuracak bilgilerin yayılmasına izin vermeyen, akla uygun şekilde bu yanlış inançların değiştirilmesi gerektiğine inanan bir kişi olduğu söylenebilir.
  2. Akla uygun şekilde davranan bir kişilik özelliği vardır sonucu çıkarılabilir.

Selimiye Camisi’ni Gelecek Nesillere Aktarmak Niçin Önemlidir?

İLAVE BİLGİ NOTU

Mimar Sinan ile ilgili hikaye şu şekilde;

Rivayete göre Süleymaniye Camisi yapılırken birkaç çocuk minareye bakar ve içlerinden birisi: “Yahu, görmüyor musunuz, minare eğri der. O sırada oradan geçen Sinan bu sözleri duyar ve çocuğun yanına yaklaşarak “Hakkın var, minare biraz eğri. Hemen bir urgan bulup minareyi doğrultalım.” der. Urganı minareye bağlatır ve güya düzeltiyormuş gibi işçilere çektirir. Sonra çocuğa dönerek “Düzeldi mi evlat?” diye sorar. Çocuk da “Tamam, şimdi düzeldi.” der. Olayı hayretle izleyen ve niçin böyle yaptığını soran kalfalara Sinan: “Eğer böyle yapmasaydım minarenin eğri olduğu inancı çocuğun bilincine yerleşecek ve belki de bu çocuk ileride birçok kimseyi minarenin eğri olduğuna inandıracaktı.” cevabını verir. ( 1 )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir