Azınlık Okulları, Fransız İhtilali’ne Kadar Eğitim İşleri İle Uğraşırken Fransız İhtilalinden Sonra Neden Farklı Çalışmalara Yönelmiştir?

Bu yazıda “Azınlık Okulları, Fransız İhtilali’ne Kadar Eğitim İşleri İle Uğraşırken Fransız İhtilalinden Sonra Neden Farklı Çalışmalara Yönelmiştir?” sorusunun cevabını kısaca yazdık. Azınlıkların eğitim için açılan bu okullar, Fransız ihtilalinden sonra  farklı çalışmalar yönelmiştir. Bunu sebebi şudur;

Azınlık Okulları, Fransız İhtilali’ne Kadar Eğitim İşleri İle Uğraşırken Fransız İhtilalinden Sonra Neden Farklı Çalışmalara Yönelmiştir?

Osmanlı Devletini parçalamak isteyen ülkelerin kışkırtmaları ve milliyetçilik akımlarının etkisi kendi bağımsız ülkelerini kurmak amacıyla azınlık okulları Osmanlı Devleti aleyhine çalışan kurumlar haline gelmiştir.

Dünyada milliyetçilik hareketlerinin başlaması üzerine, azınlıkların açtığı Rum, Ermeni ve Yahudi okulları da milliyetçilik fikrinin yayılmaya başladığı kurumlara dönüşmüş, bu okullarda bağımsızlık propagandaları yapılmıştır.

İLAVE BİLGİ NOTU

Azınlık Okulları Osmanlı Devleti, eğitim kurumlarının açılması ve yönetilmesi konusunda Türk ve Müslümanlara tanıdığı
serbestliği azınlıklar için de tanımıştır.

Azınlıklar için yapılan okullar genellikle kiliselerin etrafında açılmış, buralarda verilen eğitim de kilise aracılığıyla sürdürülmüştür

11. Sınıf Türk Kültür ve Medeniyet Tarihi dersi kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir