Başarıya ulaşmış insanları araştırarak bu insanların başarıya nasıl ulaştıklarını anlatan bir yazı hazırlayınız.

Başarıya ulaşmış insanları araştırarak bu insanların başarıya nasıl ulaştıklarını anlatan bir yazı hazırlayınız. İnsan çok çalışarak başarıya ulaşır. Çeşitli alanlarda başarılı olmuş insanlar vardır. Bunların başarıya nasıl ulaştıklarına örnek verelim.

Başarıya ulaşmış insanları araştırarak bu insanların başarıya nasıl ulaştıklarını anlatan bir yazı hazırlayınız.

Başarılı insnların ortak özellikleri vardır. Başarılı bir bilim insanı olan Edison2un hayatını incelediğimizde başarını tesadüf olmadığı anlaşılır.

Edison’un fabrikası yanmıştı. O pes etmedi. Üç hafta sonra gramafonu keşfetti.  “ Başarının yüzde doksan dokuzu ter, yüzde biriyse zekadır.” demiş. Başarı için çok çalışmanın önemini belirtmiştir.

Sabırlıydı. Edison 999 deneyden sonra ampulu keşfetmiştir.

Sürekli yeni fikirler üretmiş, yeni şeyler öğrenmiştir. “Günde en az beş fikir üretin,bu yılda yüzlerce fikir eder. Bunlardan sadece birisi bile işinize yarasa hayatınız kolaylaşır”  demiştir.

Edison’u başarıya ulaştıran Onun çok çalışması, sabrı, azmi, yılmaması, sürekli bir şeyler öğrenmesi ile gerçekleşmiştir.

Başarılı biri insan olmak için Edison’u örnek almak yeterlidir.

İLAVE BİLGİ

Thomas Alva Edison (d. 11 Şubat 1847 – ö. 18 Ekim 1931), 20. yüzyıl yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır.  ( 1 , 2  )

8.sınıf Türkçe ders kitabı sayfa 14 cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir