Güzel ahlakla ilgili bir hadis araştırıp defterinize yazınız

Güzel ahlakla ilgili bir hadis araştırıp defterinize yazınız sorusunun cevabını kısaca yazdık. İslam dini güzel ahlaka büyük önem verir. Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) ‘in güzel ahlak ile ilgili hadislerini yazdık.

GÜZEL AHLAKLA İLGİLİ HADİSLER

Araştırıp bulduğumuz güzel ahlakla ilgili şu hadisleri defterimize yazabiliriz.

“Bir baba çocuğuna güzel ahlâktan daha üstün bir miras bırakamaz”

“Kıyâmet günü, mü’minin mizanında güzel ahlâktan daha ağır basan bir şey yoktur. Allah Teâla hazretleri, çirkin düşük söz (ve davranış) sahiplerine buğzeder.”

“Mü’minler arasında imanca en kâmil olanı, ahlâkça en güzel olanıdır. En hayırlınız da ailesine hayırlı olandır.”

“Resûlullah (s.a.v)buyurdular ki: “Bana en sevgili olanınız, kıyamet günü de bana mevkice en yakın bulunacak

olanınız, ahlâkça en güzel olanlarınızdır. Bana en menfur olanınız, kıyamet günü de mevkice benden en uzak bulunacak olanınız, gevezeler, boşboğazlar ve yüksekten atanlardır.” (Cemaatte bulunan bâzıları): “Ey Allah’ın Resûlü! Yüksekten atanlar kimlerdir?” diye sordular. “Onlar mütekebbir (büyüklük taslayan) kimselerdir!” cevabını verdi.”

“Resûlullah (s.a.v)’a iyilik (birr) ve günah hakkında sordum. Bana şu cevabı verdi: “İyilik (birr), güzel ahlâktır. Günah da içini rahatsız eden ve başkasının muttali olmasından korktuğun şeydir.”

“Resulullah (s.a.v)’dan ateşe insanları en çok atan şeyin ne olduğu soruldu:”Ağız ve ferc!” buyurdular. En ziyade neyin insanları cennete soktuğundan sordular:”Allah’a takva ve güzel ahlak!” buyurdular.”

“Ben ancak güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim.”

“Müminlerin iman bakımından en mükemmeli, ahlak yönünden en güzel olanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir