Namaz ibadetinin önemi ile ilgili bir ayet ve bir hadis bulup defterinize yazınız

Namaz ibadetinin önemi ile ilgili bir ayet ve bir hadis bulup defterinize yazınız sorusunun cevabını kısaca cevapladık. 6. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları.  Namaz farz bir ibadettir. Namaz dinin direğidir ve önemlidir. Namazın önemi ile ilgili ayet ve daisleri kısaca yazdık.

Namaz ibadetinin önemi ile ilgili bir ayet ve bir hadis bulup defterinize yazınız

 Ayetler

 1. “Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah’a saygı ve bağlılık içinde namaz kılın.” (Bakara suresi, 238. ayet.)
 2. “…Namazı kılın; zekâtı verin ve Allah’a sımsıkı sarılın. O, sizin mevlanızdır. Ne güzel mevladır, ne güzel yardımcıdır!..”(Hac Suresi 78)
 3. “Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin.  Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.” (Bakara Sûresi 45)
 4. “Kitab’a sımsıkı sarılanlara ve namazı dosdoğru kılanlara gelince, şüphesiz biz, iyiliğe çalışan(erdemli) kimselerin mükâfatını zayi etmeyiz.” (A’râf Sûresi 170)
 5. “Namazı dosdoğru kılın, zekâtı verin, Resûle itaat edin ki size merhamet edilsin.” (Nûr Sûresi 56)
 6. (Ey Muhammed!) Kitaptan sana vahyolunanı oku, namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayâsızlıktan ve kötülükten alıkor. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı biliyor.(Ankebut Suresi 45)
 7. Bakara Suresi, 3. ayet: Onlar, gaybe inanırlar, namazı dosdoğru kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.
 8. Bakara Suresi, 238. ayet: Namazları ve orta namazını (üstlerine düşerek, titizlik göstererek) koruyun ve Allah’a gönülden boyun eğiciler olarak (namaza) durun.
 9. Hud Suresi, 114. ayet: Gündüzün iki tarafında ve gecenin (gündüze) yakın saatlerinde namazı kıl. Şüphesiz iyilikler, kötülükleri giderir. Bu, öğüt alanlara bir öğüttür.
 10. Taha Suresi, 14. ayet: “Gerçekten Ben, Ben Allah’ım, Benden başka İlah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve Beni zikretmek için dosdoğru namaz kıl.”

Hadisler

 1. “Namaz kılmayanın dini sağlam değildir.  Dinde namazın yeri, vücutta başın yeri gibidir.”
 2. “Cennetin anahtarı namaz, namazın anahtarı ise abdesttir.”
 3. “Muhakkak ki, kişi ile şirk ve küfür arasında namazın terki vardır.”
 4. “Kıyamet gününde kulun hesaba çekileceği ilk ameli onun namazıdır. Eğer namazı düzgün olursa diğer hesapları iyi gider ve kazançlı çıkar. Namazı düzgün olmazsa kaybeder ve zararlı çıkar…”
 5. “…Namaz dinin direğidir…”
 6. Bir gün bir sahabi Allah Resulü’ne (s.a.v.) gelip, “Amellerin en üstünü hangisidir?” diye sormuş, Resulullah (s.a.v.) da “Vaktinde kılınan namazdır…”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir