Yukarıdaki özlü sözden hareketle “saygının toplum hayatında yeri ve önemi” hakkında bir konuşma yapınız.

Yukarıdaki özlü sözden hareketle “saygının toplum hayatında yeri ve önemi” hakkında bir konuşma yapınız. sorusu ile ilgili örnek konuşma metnini kısaca yazdık.

Her yıldızın kendi yörüngesi vardır ve onunla en yakın komşusu arasında yalnız güçlü bir çekim değil, erişilmez bir uzaklık da bulunur. Çekimin gücü uzaklığa oranla artarsa iki yıldız kucaklaşmayıp çarpışır ve yok olur. Bizim de onlar gibi yörüngemiz var ve acıklı bir çarpışmayı önlemek için aramıza erişilmez bir uzaklık koymamız gerekir. Saygılı davranmanın tüm sırrı, birbirinden yeterince uzak durabilmektedir; saygının bulunmadığı toplumda yaşam ne çekilebilir ne de sürdürülebilir. Bernard Shaw

KONUŞMA METNİ

İnsanlar toplum içinde yaşarlar. Toplum içinde huzur içinde yaşamak için en önemli kural saygıdır.

Saygı karşısındaki kişiye değer vermektir. Saygı karşımızdaki kişiye rahatsızlık vermeme, onun haklarına, fikirlerine değer vermektir.

Saygının olduğu toplumlar huzur içinde yaşar. İnsan toplum içinde yaşar. Her insan eşsizdir ve diğer insanlar gibi bütün haklara sahiptir.

Diğer kişilere saygı duymadığımızda kavgalar olur. Toplum birlik ve beraberlik duygularını yitirir. Nefret oluşur.

Saygı insanlar arasındaki davranışlara denge getirir. Saygı toplumun kültür seviyesini gösterir. Saygılı olduğumuzda kişiler birbirlerini sever.

Karşımızdaki kişiyi sevmeyebiliriz, ama saygı duymalıyız. İnsan olmak ve birlikte yaşamak için bu gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir