Aşağıdaki dörtlükten hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

Aşağıdaki dörtlükten hareketle bilgilendirici bir metin yazınız. Sımsıcak dostluklar sevgiler varken Savaşlar kinler öfkeler neden Bırakıp gideceğiz bir gün Dünya bu kadar güzelken. 8. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları. Bu dörtlüğün verdiği mesajı anltan bilgilendirici kısa bir metin yazdık.

Aşağıdaki dörtlükten hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

Sımsıcak dostluklar sevgiler varken
Savaşlar kinler öfkeler neden
Bırakıp gideceğiz bir gün
Dünya bu kadar güzelken

Bilgilendirici Metin

İnsan dünyada yaşar ve ölür. Normal bir insanın ömrü ortalama 70 yıldır. Bu dünyada’da 70 yılımız var. Bu 70 yıl boyunca çocuk olacağız, büyüyeceğiz, çalışacağız ve bir çok duygu ve güzelliği yaşayacağız.

Fakat insanlar bu hayatı güzel bir şekilde yaşamak varken savaşlar ve kavgalarla harcamaktadır. Bu savaşlar nedeni ile bir çok insan ölmekte veya hayatı zorluklar içinde geçmektedir. Bir savaşta okullar kapanır eğitim alamayız, parklarda oynayamayız, ailemizle pikniğe gidemeyiz, sinemalar kapanır. Yiyecek bulmak zorlaşır. Kavga eden insanlar stres içinde olurlar ve çevrelerindeki güzellikleri göremezler. Öfkeve kavgalar insanı hasta eder.

Bu yüzden hayatımız dolu dolu ve güzellikler içinde yaşamak için öfke ve kavgalardan uzak yaşamalı bunun içinde sevgi ve kardeşliği amaç edinmeliyiz.

Dünya çok güzel bir yer ve hepimizin güzel bir şekilde yaşamasına yeter de artar. Kısa ömrümüzü güzellikle içinde yaşamak varken kavgalarla geçirmemeliyiz. Dünya ve hayatımız anccak sevgi ve dostluklarla güzel olmuştur, güzel olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.