Çanakkale Savaşı konulu anılar derleyip sınıfa getiriniz.

Çanakkale Savaşı konulu anılar derleyip sınıfa getiriniz. sorusunun cevabını kısaca yazdık. 8. sınıf Türkçe ders kitabı cevapları. Çanakkale Savaşı Türk Milleti’nin kader anlarından birisidir. Çanakkale Savaşı ile ilgili kısa anıları derledik ve yazdık.

Çanakkale Savaşı konulu anılar derleyip sınıfa getiriniz.

ÇANAKKALE SAVAŞI KONULU ANI 1

Anzak askerlerinin çarpıştıkları yerlerde su yoktu. Türk cephesi ise su bakımından çok iyi durumda idi. Türk hatlarının gerisinden tenekelerini su doldurup katırla cepheye hareket eden saka (su taşıyıcı)lar yollarını şaşırınca kendilerini iki Anzak erinin karşısında buldular. Bu iki er, susuzluktan, karşılarında su dolu tenekeleri görünce tüfeklerini yere bırakarak hemen koşup su içmeye başladılar. Bu fırsattan yararlanan Türk eri, düşman erlerinin tüfeklerini aldı ve kendilerini de önüne katıp komutanına götürdü. Bu er, Kuzey Cephesi Komutanı Esat Paşanın huzuruna çıkarıldığında ‘’Komutanım ben bu adamlara su verdim, kana kana içtiler’’ şeklinde konuştu. Türk askerlerinin düşmanın bile susuzluktan ölmesini razı olmayışından çok memnun kalan ve duygulanan Esat Paşa, erin sırtını sıvazlayıp kendisine bol bahşiş verdirtti.

Kaynak: 8. Sınıflar İçin TC İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Kitabı, Yrd. Doç Dr. Muhammed Şahin, Dörtel Yayıncılık, Ankara, 1998.

ÇANAKKALE SAVAŞI KONULU ANI 2

  • Bekir Çavuş, Reşit Paşa vapuruna getirilen yaralılardan birisiydi ve savaşın ön cephelerinde bulunmuştu. Ayaklarından birisi kangren olan Bekir Çavuş vapurda hemen ameliyat edildi. Kangreninin çok ilerlemiş olmasından dolayı, hayati riski vardı. Kangrenin yanında çok fazla kan kaybetmesi nedeni ile de yaşaması bir mucize olacaktı. Aynı günün gecesinde bir Alman hasta bakıcısı acele ile başhemşirenin yanına gitti. Ona Bekir Çavuş’un ameliyat olduğu halde yatağına yatmadığını ve sürekli dolaşmaya çalıştığını söyledi. Başhemşire Bekir Çavuş’un yanına gittiğinde çavuşun çok fazla ateşi olduğunu fark etti. Ancak Bekir Çavuş “Emir geldi” diyor ve yatağına yatmak istemiyordu. Bulunduğu durumda bile çavuşun aklından geçen tek şey savaş ve komutanlarından gelmiş emirlerdi. Sabaha karşı Bekir Çavuş şehit oldu. Ağzından çıkan söz sözcükler ise “Emri yapamadım.” Oldu.

ÇANAKKALE SAVAŞI KONULU ANI 3

  • Anzak askerlerinin savaş sırasında bulundukları bölgede su zor bulunmaktaydı. Türklerin bulundukları yerde ise bol bol su bulunmaktaydı. Türk askerlerine cephede su taşıyan kişilere saka adı verilmekteydi. Yine bir gün cepheye su taşıyan iki saka yollarını karıştırdılar. Karşılarına iki Anzak askeri çıktı. Karşılarına çıkan Anzak askerleri suyu gördüklerinde tüfeklerini atarak kana kana su içmeye başladılar. Sakalar ise onların silahlarını alıp onları komutanlarına götürdü. Komutanları olan Esat Paşa’ya askerlerin susuzluktan ölmesine izin vermediklerini, askerlere içsinler diye su verdiklerini anlattılar. Bu olayı dinledikten sonra Esat Paşa sakaları tebrik ederek onlara bahşiş verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir