10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 125 Gizem Yayıncılık

10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 125 Gizem Yayıncılık konusunu kısaca yazdık. 10. sınıf İngilizce ders kitabı Gizem Yayıcılık kitabının İngilizce soru, metin İngilizce cümlelerinin Türkçe çevirilerini sayfa sayfa aşağıdaki bölümden okuyabilirsiniz.

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 125 Türkçe Çevirisi Gizem Yayıncılık

SAYFA 125 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

Aziz Sancar
Aziz Sancar harika bir Türk bilim insanı. O bir biyokimyacı ve moleküler biyolog. 1946 yılında Mardin Savur’da doğdu. Küçük bir kasabada fakir bir ailenin sekiz çocuğundan biri olarak büyüdü. İlk ve orta öğrenimini memleketi yakınında geçirdi.

1963’te İstanbul Tıp Fakültesine başladı ve 1969’da İstanbul Üniversitesi’nden mezun oldu. Daha sonra ABD’deki Texas Üniversitesi’nde moleküler biyoloji okudu ve 1977’de doktorasını tamamladı. Daha sonra Yale Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalarına başladı. Orada DNA onarımı üzerine çalışmalar yaptı ve doçent oldu. 1982’de şu anda biyokimya ve biyofizik profesörü olarak görev yaptığı North Carolina Üniversitesi’nde çalışmaya başladı.

Aziz Sancar, 2001 yılında Kuzey Carolina’nın seçkin Kimyager Ödülü’nü aldı. Aynı zamanda 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi’ne üye olan ilk Türk bilim insanı oldu. 2006 yılında Türkiye Bilimler Akademisi’ne seçildi. Türk kültürünü tanıtmak için 2007 yılında eşi ile Aziz ve Gwen Sancar Vakfı’nı kurdu. Ayrıca, Türk öğrencilerini desteklemek için üniversite kampüsünün yakınında Carolina Türk Evi kurdu.
Profesör Aziz Sancar 2015 yılında Nobel kimya ödülünü aldı. DNA onarımı konusundaki mekanik çalışmaları nedeniyle ödüllendirildi. “İnsan vücudunu kansere karşı korumak için DNA onarımı gerçekten önemlidir” diyor.


H. Read the text to find the words in bold. Guess the meaning from the context and match them with the definitions (a-e).

1. impoverished (adj) (…………..)
2. carry out (v) (…………..)
3. distinguished (adj) (…………..)
4. promote (v) (…………..)
5. protect (v) (…………..)

a. to help something to develop
b. to do and complete a task
c. very poor
d. to keep something safe from damage
e. very successful and admired by many people

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

H. Kelimeleri kalın harflerle bulmak için metni okuyun. Bağlamdan anlamı tahmin edin ve tanımlarla eşleştirin (a-e).

1. fakirleşmiş (adj) (…………..)
2. yürütmek (v) (…………..)
3. seçkin (adj) (…………..)
4. tanıtmak (v) (…………..)
5. korumak (v) (…………..)

a. bir şeyin gelişmesine yardımcı olmak
b. bir görevi yapmak ve tamamlamak
c. çok fakir
d. bir şeyi hasardan korumak için
e. çok başarılı ve birçok insan tarafından beğenilen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir