Now, write a descriptive paragraph about yourself. Describe yourself, your family and your habits as in the sample paragraph in 9 A

Now, write a descriptive paragraph about yourself. Describe yourself, your family and your habits as in the sample paragraph in 9 A. Şimdi, kendiniz hakkında açıklayıcı bir paragraf yazın. 9 A’daki örnek paragrafta olduğu gibi kendinizi, ailenizi ve alışkanlıklarınızı tanımlayın.. 10. sınıf İngilizce ders kitabında yer alan sorunun cevabını kısaca İngilizce ve Türkçe tercümesi olarak yazdık.

Now, write a descriptive paragraph about yourself. Describe yourself, your family and your habits as in the sample paragraph in 9 A

Şimdi, kendiniz hakkında açıklayıcı bir paragraf yazın. 9 A’daki örnek paragrafta olduğu gibi kendinizi, ailenizi ve alışkanlıklarınızı tanımlayın.

ÖRNEK PARAGRAF

My name is Ali. I’m 17 years old. I have got black, short hair. I am well-built because I do sport every day. I am hardworking and I am slim. I have got brown eyes. I am polite and kind. My father’s name is Ahmet. He is tall and bald. He is a doctor. He is punctual. He likes reading the newspaper. He is busy every day. My mother is a housewife. She is talented. She makes good food. My brother’s name is Fatih. He is lazy and outgoing. He has got short curly hair and brown eyes. He is a student, but he does not study your lesson. He wants to play the guitar so he goes on course.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ:

Benim adım Ali. 17 yaşındayım. Siyah, kısa saçlarım var. İyi yapılıyım çünkü her gün spor yapıyorum. Çalışkanım ve zayıfım. Kahverengi gözlerim var. Kibar ve kibarım. Babamın adı Ahmet’tir. O uzun ve kel. O bir doktor. Dakiktir. Gazete okumayı sever. Her gün meşgul. Benim annem ev hanımı. O yetenekli. İyi yemek yapar. Ağabeyimin adı Fatih’tir. Tembel ve dışa dönüktür. Kısa kıvırcık saçları ve kahverengi gözleri var. O bir öğrenci ama senin dersine çalışmıyor. Gitar çalmak istiyor, bu yüzden kursa devam ediyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir