10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 40 Türkçe Çevirileri ve Cevapları-(Cem-Sunshine)

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 40 Türkçe Çevirileri ve Cevapları-(Cem-Sunshine)

10. Sınıf İngilizce Kitabı Sayfa 40 Türkçe Çevirileri ve Cevapları-(Cem-Sunshine)

12. Discussion Time
1.What kind of qualities make a person a legendary figure?
2. Who is “Robin Hood”? What makes him an important figure?

13. Read the story and match the headings a – f with the paragraphs 1 – 6.

Answer Key: 1. c, 2. b, 3. e, 4. f, 5. a, 6. d

a. Treachery of the Sheriff
b. Robin’s Announcement
c. The Sheriff’s Plan
d. King Richard’s Decision
e. The Day of the Contest
f. Robin’s Success

1. ………………………………….. : The Sheriff of Nottingham and Robin Hood were enemies for a long time. Robin Hood was the hero of the people because he fought injustice and helped the poor. But, the sheriff was feared by people as he was a cruel man. So, the sheriff had a plan for Robin Hood. In those days, the most popular sport in England was archery. Everyone knew Robin Hood was the finest archer in England. So, the sheriff decided to organize an archery contest to catch Robin Hood and the trophy was a golden arrow. It was Monday 23rd May when he decided all these.
2. ………………………………….. : On Tuesday, when Robin heard the news, he got very excited and decided to enter the contest. Robin gathered his men and told them: “My dear men, in a week’s time, we will enter a contest and I don’t want you to worry about the Sheriff because if you remember, he promised us that he would never do us harm.” Robin’s best friend John added, “Yes, he did and in a week’s time, we will understand if the Sheriff is a man of his word.”

3. ………………………………….. : Robin and his men were on the field on the day of the contest, which was Thursday. Robin ordered that only he and his five best men would take part in the match. His other men would mix in the crowd so that people wouldn’t be able to recognize Robin until it was his turn. Also, Robin wore a hood over his head for more disguise.

4. ………………………………….. : Robin’s men all aimed their longbows taking turns. Their aims were good. Then, it was Robin’s turn to take his shot. The Sheriff recognized Robin right away. He thought to himself, “Soon Robin will have his prize and I will have mine.” Robin aimed his arrow towards the furthest target and he split it with his arrow. He won the prize.

5. ………………………………….. : Robin approached the Sheriff to get his prize. The Sheriff gave him the golden arrow. When Robin held the golden arrow above his head, people realized that it was the famous Robin Hood. So, the crowd cheered with joy. However, Sheriff’s men began to run towards Robin. A huge fight broke. Robin said, “I knew the Sheriff would do something like that. Today, he proved he is a man who doesn’t keep his promises.” The Sheriff and his men couldn’t catch Robin as he and his men ran away successfully to the castle of a knight who Robin helped a long time ago. Robin and his men stayed at the knight’s castle on Friday.

6. ………………………………….. : When the Sheriff heard this, he decided to go to London to speak to the King. So he set out for London on Saturday. He arrived in London on Sunday. After King Richard heard that one of his knights was protecting Robin Hood, he said he would go to Nottingham and arrest this knight and Robin Hood himself. He added, “I have never heard of such a popular criminal in my life, so I will meet this man before he receives his punishment.”.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

12. Tartışma Zamanı
1. Bir insanı efsane yapan özellikler nelerdir?
2. “Robin Hood” kimdir? Onu önemli bir figür yapan şey nedir?

13. Hikayeyi okuyun ve a – f başlıklarını 1 – 6 paragraflarıyla eşleştirin.

Cevap Anahtarı: 1.c, 2.b, 3.e, 4.f, 5.a, 6.d

A. Şerif’in ihaneti
B. Robin’in Duyurusu
C. Şerifin Planı
D. Kral Richard’ın Kararı
e. Yarışma Günü
F. Robin’in Başarısı

12. Tartışma Zamanı
1. Bir insanı efsane yapan özellikler nelerdir?
2. “Robin Hood” kimdir? Onu önemli bir figür yapan şey nedir?

13. Hikayeyi okuyun ve a – f başlıklarını 1 – 6 paragraflarıyla eşleştirin.

Cevap Anahtarı: 1.c, 2.b, 3.e, 4.f, 5.a, 6.d

A. Şerif’in ihaneti
B. Robin’in Duyurusu
C. Şerifin Planı
D. Kral Richard’ın Kararı
e. Yarışma Günü
F. Robin’in Başarısı

1…………………………………………. : Nottingham Şerifi ve Robin Hood uzun süredir düşmandı. Robin Hood, adaletsizlikle mücadele ettiği ve yoksullara yardım ettiği için halkın kahramanıydı. Ancak şerif, zalim bir adam olduğu için insanlar tarafından korkuluyordu. Demek şerifin Robin Hood için bir planı vardı. O zamanlar İngiltere’de en popüler spor okçuluktu. Herkes Robin Hood’un İngiltere’deki en iyi okçu olduğunu biliyordu. Bunun üzerine şerif, Robin Hood’u yakalamak için bir okçuluk yarışması düzenlemeye karar verdi ve ödül altın bir ok oldu. Bütün bunlara karar verdiğinde gün 23 Mayıs Pazartesi idi.
2…………………………………………. : Salı günü, Robin bunu duyduğunda haber alınca çok heyecanlandı ve yarışmaya katılmaya karar verdi. Robin adamlarını topladı ve onlara şunları söyledi: “Sevgili adamlarım, bir hafta içinde bir yarışmaya katılacağız ve Şerif hakkında endişelenmenizi istemiyorum çünkü hatırlarsanız bize asla zarar vermeyeceğine dair söz vermişti.” .” Robin’in en yakın arkadaşı John ekledi: “Evet, öyle yaptı ve bir hafta içinde Şerif’in sözünün eri olup olmadığını anlayacağız.”
3…………………………………………. : Robin ve adamları oradaydı Perşembe günü olan yarışma günü sahadaydı. Robin maça yalnızca kendisinin ve en iyi beş adamının katılmasını emretti. Diğer adamları da kalabalığa karışacak ve sıra kendisine gelene kadar insanlar Robin’i tanıyamayacaktı. Ayrıca Robin daha fazla kılık değiştirebilmek için başına bir başlık taktı.
4. …………………………………………… : Robin’in adamlarının hepsi uzun yaylarını hedef aldı sırayla. Amaçları iyiydi. Daha sonra atışını yapma sırası Robin’e geldi. Şerif Robin’i hemen tanıdı. Kendi kendine şöyle düşündü: “Yakında Robin ödülünü alacak, ben de kendi ödülünü alacağım.” Robin okunu en uzaktaki hedefe doğrulttu ve okuyla onu ikiye böldü. Ödülü kazandı.
5. …………………………………………… : Robin Şerif’e yaklaştı. onun ödülü. Şerif ona altın oku verdi. Robin altın oku başının üzerinde tuttuğunda insanlar onun ünlü Robin Hood olduğunu anladı. Böylece kalabalık sevinçle tezahürat yaptı. Ancak Şerif’in adamları Robin’e doğru koşmaya başladı. Büyük bir kavga çıktı. Robin, “Şerif’in böyle bir şey yapacağını biliyordum” dedi. Bugün verdiği sözleri tutmayan bir adam olduğunu kanıtladı.” Şerif ve adamları, Robin’i yakalayamadı ve kendisi ve adamları, Robin’in uzun zaman önce yardım ettiği bir şövalyenin şatosuna başarıyla kaçtı. Robin ve adamları Cuma günü şövalyenin şatosunda kaldılar.
6…………………………………………. : Şerif bunu duyunca, Kral’la konuşmak için Londra’ya gitmeye karar verdi. Bu yüzden cumartesi günü Londra’ya doğru yola çıktı. Pazar günü Londra’ya geldi. Kral Richard, şövalyelerinden birinin Robin Hood’u koruduğunu duyduktan sonra Nottingham’a gidip bu şövalyeyi ve Robin Hood’u tutuklayacağını söyledi. “Hayatımda bu kadar popüler bir suçlu duymadım, bu yüzden cezasını almadan önce bu adamla tanışacağım” diye ekledi.

Diğer sayfaların cevapları
10. Sınıf İngilizce Ders Kitabı Türkçe Çevirileri ve Cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir