12. Sınıf İngilizce Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 77

12. Sınıf İngilizce Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 77 konusunu yazdık. MEB Yayınları (Devlet Kitapları) 12. sınıf İngilizce Ders kitabı Count me in kitabının Türkçe çevirisini sayfa numaralarına göre yazdık.

12. Sınıf İngilizce Kitabı Türkçe Çevirisi Sayfa 77

SAYFA 77 TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

A. Do you know any celebrities who (have) dedicated their lives to environmental solutions?

B. How important do you think electric cars and solar panels are for the future of our planet?

A LIFE DEVOTED TO SCIENCE AND TECHNOLOGY

If you are one of those who keep up with the latest developments in science, technology, space travel or online payment, you are likely to be familiar with the name Elon Musk. Born in South Africa, now residing in Los Angeles, Musk made an early name for himself by reating an online payment service. He made headlines in May 2012 when one of his companies launched a rocket that would carry the first commercial vehicle to the International Space Station. He, then, created another company to make affrdable solar products to secure lower field energy rates for years to come and became a leader of shaping the future technology. He is also the co-founder, CEO and product architect of a company which is working on affordable mass market electric cars as well as battery products.

With his team, he has recently introduced a new semi truck which boasts 500 miles of range. It can extend to 1 million miles with an added battery.

He is proud of this product which is the fastest car ever made with its 0 to 60 time of 1.9 seconds. “I am planning to give a hard smack-own to gasoline cars.” he says and adds “Driving a gasoline sports car is going to feel like a steam engine”. He has founded his own foundation which is dedicated to space exploration and the discovery of renewable and clean energy sources. He is the one to be appreciated for all his effrts to broaden the vision of humanity to protect Mother Earth.

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

A. Yaşamlarını çevresel çözümlere adamış ünlüler var mı?

B. Elektrikli arabaların ve güneş panellerinin gezegenimizin geleceği için ne kadar önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

BİLİM VE TEKNOLOJİYE AİT BİR YAŞAM

Bilim, teknoloji, uzay yolculuğu veya çevrimiçi ödeme konularındaki en son gelişmeleri takip edenlerden biriyseniz Elon Musk ismine aşina olabilirsiniz. Güney Afrika’da doğan ve şimdi Los Angeles’ta yaşayan Musk, bir çevrimiçi ödeme hizmeti sunarak kendisi için erken bir isim yaptı. Mayıs 2012’de, şirketlerinden birinin ilk ticari aracı Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacak bir roket fırlattığı manşetlerde yer aldı. Daha sonra, önümüzdeki yıllarda daha düşük alan enerji oranlarını güvence altına almak için güneş enerjisi ürünleri üretmek için başka bir şirket kurdu ve geleceğin teknolojisini şekillendirmede lider oldu. Aynı zamanda akülü ürünlerin yanı sıra uygun fiyatlı kitlesel elektrikli otomobiller üzerinde çalışan bir şirketin kurucu ortağı, CEO’su ve ürün mimarıdır.

Ekibi ile yakın zamanda 500 mil menzile sahip yeni bir yarı kamyon tanıttı. Eklenen pil ile 1 milyon mil uzayabilir.

0,9 saniyelik 0 ila 60 zamanı ile şimdiye kadar üretilmiş en hızlı otomobil olan bu üründen gurur duyuyor. “Benzinli arabalara sert bir şaplak vermeyi planlıyorum.” “Benzinli bir spor otomobil kullanmak bir buhar motoru gibi hissedecek” diyor ve ekliyor. Uzay araştırmalarına ve yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarının keşfine adanmış kendi temelini kurdu. O, Ana Dünya’yı korumak için insanlığın vizyonunu genişletmek için gösterdiği tüm çabalar için takdir edilecek olanıdır.


C. Read the text and answer the questions.
1. Why did Elon Musk become famous at an early age?
2. What do his projects mainly focus on?
3. How does he compare electric to gasoline cars?
4. What is the purpose of his foundation?
5. Do you think future generations will remember Elon Musk as a man of honor? Why?

D. Summarize the above text about alternative energy by including the key points

TÜRKÇE ÇEVİRİSİ

C. Metni okuyun ve soruları cevaplayın.
1. Elon Musk neden erken yaşta ünlendi?
2. Projeleri esas olarak nelere odaklanıyor?
3. Elektrikli benzinli arabaları nasıl karşılaştırır?
4. Kuruluşunun amacı nedir?
5. Sizce gelecek nesiller Elon Musk’u bir onur adamı olarak hatırlayacaklar mı? Neden?

D. Anahtar noktaları ekleyerek alternatif enerji hakkındaki yukarıdaki metni özetleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.