19 Mayıs ile ilgili kompozisyon kısa

19 Mayıs ile ilgili kompozisyon kısa. 19 Mayıs hakkında, Türkiye için önemini ve tarhiteki yerini anlatan (eödev) kısa bir kompozsiyon örneği yazdık. Kompozisyonun giriş, geliş ve sonuç bölümleri şeklinde yazdık.

19 Mayıs ile ilgili kompozisyon kısa

19 Mayıs 1919, Türk tarihinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu tarih, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından Samsun’a gelişi ile başlayan milli mücadelenin başlangıcıdır. Atatürk, Samsun’a bağımsızlık savaşını başlatmak için bu adımı atmıştır.

O günler Türk Milleti için kara günlerdi. Ülkemiz düşmanlar tarafından işgal edilmiş, Türk Milletinin varlığı ve bağımsızlığı tehlike altındaydı. Atatürk, Bandırma vapuru ile 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsuna çıktı ve kurtuluş mücadelesini başlattı.

19 Mayıs, Türk halkının milli mücadeleye başlama kararlılığının simgesi haline gelmiştir. Bu tarih, Türk milletinin bağımsızlık, egemenlik ve özgürlük mücadelesinin başlangıç tarihidir. Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Türk halkında büyük bir umut ve heyecan uyandırmış, halkın birlik ve beraberliği sağlanarak Türkiye’nin bağımsızlığına kavuşması amaçlanmıştır.

19 Mayıs 1919 tarihinden başlayıp Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna geçer kadar zamanda bir çok kongre yapılmış, bir çok cephede savaşılmış, şehitler verilmiş, işgal edilen bir çok şehir düşmandan kurtarılmıştır. Bağımsızlığa giden yolun başlangıcı olarak 19 Mayıs Türk Milleti için çok özel bir gündür. Atatürk 19 Mayıs tarihi için “Benim doğum günüm 19 Mayıstır.” demiştir.

Bugün 19 Mayıs, Türkiye’de “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Bu bayram, Türk gençliğinin milli mücadeleye verdiği önemi ve Atatürk’ün gençliğe olan güvenini simgeler. Türk Milletinin gelecek nesilleri olan biz gençler Atatürk’ün 19 Mayıs ruhu ile yaşıyor ve bu emaneti canımız pahasına taşıyoruz. Gözlerinin maviliğinde sen gönüllerimizde dalgalanan bir 19 Mayıs güneşisin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir