“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız? konulu bir konuşma

, , 2 Comments

Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız? konulu bir konuşma konusunu yazdık. Türk Milleti Milli Mücadele ile düşmanı kovmuş, özgürlüğüne kavuşmuştur. İşgal edilen ülkemiz Türk milletinin azmi ve gayreti ile kurtuldu. Milli Mücade yıllarında yaşayan bir kişi olsaydım diyerek şu konuşmayı örnek yazabiliriz.

“Millî Mücadele yıllarında yaşamış olsaydınız vatanımızın düşman işgalinden kurtulması için neler yapardınız? konulu bir konuşma

Sevgili Arkadaşlar;

Milli Mücadele Türk Milleti’nin var olma savaşıdır. Özgürlüğün kazanılması için büyük, küçük, kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden herkesin katıldığı büyük bir olaydır.

Milli Mücadele de gösterilen fedakarlıklar sayesinde bu günleri yaşamaktayız.

Eğer ben Milli Mücadele yıllarında yaşamış olsaydım vatanımızın kurtulması için şunları yapardım.

Yaşım küçük olduğu için beni askere almayabilirlerdi. Ama ben askerlerin yanında durur ihtiyaçlarını karşılardım. Su, ekmek götürürdüm. Mermi taşırdım. Yaralılara bakar onlara yardım ederdim.

Mesajları diğer cephelere götürürdüm. Kağnılarla cephane taşırdım. Düşman birliklerine sızar istihbarat bilgileri getririrdim. Silahların bakımını yapardım. Öksüz kalan kardeşlerimize yardım ederdim.

Komutanların verdikleri emirleri yapardım. Gerekirse cephede savaşırdım. Nöbet tutardım. Askerlerin çantalarını taşırdım.

Bol bol dua ederdim. Vatanımız kurtulsun diye. Askerlerimizin elbiselerini yıkardım. Fabrikada çalışır mermi yapardım. Düşman askerlerine gereken cevabı verirdim.

Vatanın kurtulması için gereken herşeyi yapardım. Gerekirse canımı bile verirdim. Belki şehit olurdum.

Atatürk’ü görürsem O’na sarılırdım.

Vatanımızı kurtaran tüm şehit ve gazilerimizden Allah Razı olsun…

 

2 Responses

  • admin

   21/10/2019 19:16

   Faydalı olduysak ne mutlu bize.
   Bu güzel yorum için teşekkür ederiz.
   Derslerinizde başarılar dileriz.

   Cevapla

Leave a Reply