“Hiçbir başarımı tesadüfe borçlu değilim. Buluşlarım da tesadüfen değil, çalışmalarımın eseridir.” sözünden hareketle bilgilendirici bir metin yazınız.

“Hiçbir başarımı tesadüfe borçlu değilim. Buluşlarım da tesadüfen değil, çalışmalarımın eseridir.” sözünden hareketle bilgilendirici bir metin yazınız. sorusunun cevabını kısaca yazdık.

BİLGİLENDİRİCİ METİN

Bir şeyin meydana gelmesi için belirli şartların oluşması gerekir. Örneğin suyun meydana gelmesi için oksijen ve Hidrojen atomlarının birleşmesi gerekir. Bir sandalyenin yapılması için tahtaları bir marangozun uygun şekilde kesmesi ve birleştirmesi gerekir. Yani hiç bir şey tesadüf değildir.

Bir başarının elde edilmesi için insanın bu konu hakkında çaba göstermesi gerekir. Örneğin, yüzme yarışına katılacak bir kişinin öncelikle yüzmeyi öğrenmesi, doğru beslenmesi, antrenmanlar yapması ve yüzüş tekniklerini öğrenerek uygulaması gerekir. Yarışta başarı kazanabilmesi için de diğer yarışmacılardan daha üstün olması gerekir.

Başarı eşittir çalışmak ve çabalamaktır, diyebiliriz. Örneğin Edison bir ampulün icadı için 1000 tane deney yapmıştır. Gece gündüz çalışmış ve bu çabalarının sonucunda ampulü icat etmiştir.

Edison oturduğu yerden ampulü bulmamıştır. Tarihte elde edilmiş büyük başarılar çalışma ve emeğin sonucunda elde edilmiştir.

Başarı azmin ve alın terinin ürünüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir