9. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 41 Cevapları ve Türkçe Çevirileri Erkad Yayıncılık 

9. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 41 Cevapları ve Türkçe Çevirileri Erkad Yayıncılık

9. Sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Sayfa 41 Cevapları ve Türkçe Çevirileri Erkad Yayıncılık

8. Read the text and fill in the table.

Hello I’m George, I’m from the USA. There are so many cities in the world that you can see. These are my favourite cities:

The first city is İstanbul, in Türkiye. It is a big and a crowded city. Some people don’t like the crowds. They feel nervous with so many people around them. There are many tourist attractions like the 15th July Martyrs Bridge, the Topkapı Palace, the Hagia Sophia Grand Mosque, the Blue Mosque etc. There is an excellent public transportation, such as buses, ferries, and metro. Also, people can take ferries to cross the sea to the other side of the city.

People speak Turkish there. They are very hospitable to visitors. The second one is London, in the UK. It’s bigger than İstanbul. There are a lot of tourist attractions. If you go to London, I strongly advise to see the London Eye. It is a giant ferris wheel. It will take you 30 minutes to complete one round. The view is incredible. You can see the whole city lying in front of you. Also, I strongly advise you to see the famous clock tower, Big Ben. To be honest, I was very impressed with the Tower Bridge. It’s very georgeous. I advise you to visit it at sunset. Believe
me, it’s amazing. London has one of the largest public transport networks in the world. People speak English there. They are serious and quiet.

What country is it in?
Türkiye——England
Which language do people speak there?
Turkish——English
What are the tourist attractions there?
the Bosphorus Bridge, the Topkapı Palace, the Blue Mosque, the Hagia Sophia Mosque ——- the London Eye, the Big Ben, the Tower Bridge
What are the people like there?
very hospitable —— Serious and quiet
How big is the city? (small/big)
big city ——- bigger than İstanbul

How do people transport there?
buses, metro, ferries —— the largest public transport networks.

TÜRKÇE ÇEVİRİLERİ

8. Metni okuyun ve tabloyu doldurun.

Merhaba ben George, ABD’denim. Dünyada görebileceğiniz o kadar çok şehir var ki. Bunlar benim favori şehirlerim:

Türkiye’de ilk şehir İstanbul’dur. Büyük ve kalabalık bir şehir. Bazıları kalabalığı sevmez. Etraflarında bu kadar çok insan varken kendilerini gergin hissederler. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Topkapı Sarayı, Ayasofya Ulu Camii, Sultanahmet Camii gibi birçok turistik mekan bulunmaktadır. Otobüs, vapur ve metro gibi mükemmel bir toplu taşıma mevcuttur. Ayrıca insanlar feribotlara binerek denizi geçerek şehrin diğer tarafına geçebilirler.

Orada insanlar Türkçe konuşuyor. Ziyaretçilere karşı çok misafirperverler. İkincisi ise İngiltere’nin Londra şehri. İstanbul’dan daha büyük. Çok sayıda turistik yer var. Londra’ya giderseniz London Eye’ı görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Bu dev bir dönme dolap. Bir turu tamamlamanız 30 dakikanızı alacaktır. Manzara inanılmaz. Bütün şehrin önünüzde uzandığını görebilirsiniz. Ayrıca ünlü saat kulesi Big Ben’i de görmenizi şiddetle tavsiye ederim. Dürüst olmak gerekirse Tower Bridge’den çok etkilendim. Çok muhteşem. Gün batımında ziyaret etmenizi tavsiye ederim. İnanmak
ben, bu harika. Londra dünyanın en büyük toplu taşıma ağlarından birine sahiptir. Orada insanlar İngilizce konuşuyor. Ciddi ve sessizdirler.

Hangi ülkededir?
Türkiye——İngiltere
Orada insanlar hangi dili konuşuyor?
Türkçe——İngilizce
Oradaki turistik yerler nelerdir?
Boğaziçi Köprüsü, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii,
Ayasofya Camii ——- London Eye, Big Ben, Kule
Köprü
Oradaki insanlar nasıl?
çok misafirperver —— Ciddi ve sessiz

Şehir ne kadar büyük? (küçük/büyük)
büyük şehir ——- İstanbul’dan daha büyük
İnsanlar oraya nasıl ulaşım sağlıyor? otobüsler, metrolar, feribotlar —— en büyük toplu taşıma ağları.

Diğer sayfaların cevaplarını gör
9. sınıf İngilizce Çalışma Kitabı Cevapları ve Türkçe Çevirileri Erkad Yayıcılık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir