“Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözetenler ile o sınırları çiğneyen kimseler, bir gemideki yolculara benzer.  hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız.

Bu yazıda ““Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözetenler ile o sınırları çiğneyen kimseler, bir gemideki yolculara benzer.  hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız.” sorusunun cevabını kısaca yazdık.

“Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözetenler ile o sınırları çiğneyen kimseler, bir gemideki yolculara benzer.  hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız.

Hadisi sorumluluk açısından şu şekilde yorumlayabiliriz;

Sorumluluk bir toplumda herkesin görevidir. Bir başkasının yaptığı bütün toplumu ilgilendirir.

Bu yüzden bir olay hakkında karar verilmeden önce sağlam ve doğru bilgi ile hareket edilmeli, bir olay doğru anlaşılmalı, doğru anlaşılması için de temel kaynaklardan yararlanılmalı, Yanlış anlayış ve inanışlardan uzak durulmalıdır.

Yapılan davranışlar bütün toplumu ilgilendirir. Yanlış hareketleri engellemek yine bütün herkesin sorumluluğudur.

 

“Allah’ın koymuş olduğu sınırları gözetenler ile o sınırları çiğneyen kimseler, bir gemideki yolculara benzer. Onlar kendi aralarında kura çekip gemiyi paylaşmışlar ve kimilerine geminin üst tarafı, kimilerine de alt tarafı düşmüştü. Geminin alt kısmında bulunanlar, suya ihtiyaç duyduklarında, yukarıdakilerin yanına geliyorlar ve su ihtiyaçlarını oradan gideriyorlardı. Bir defasında kendi kendilerine, ‘Biz kendi payımıza düşen alt kısımda bir delik açsak da yukarıdakileri hiç rahatsız etmesek.’ dediler. Eğer yukarıdakiler, alttaki insanları istekleriyle baş başa bırakırlarsa, topluca helâk olurlar. Eğer onlara engel olurlarsa, hem kendileri hem de diğerleri kurtulur.” (Buhârî, Şirket, 6.)
Yukarıdaki hadisi sorumluluk açısından yorumlayınız.

8. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı cevapları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir