“Arslan Yattığı Yerden Belli Olur.” Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.

“Arslan Yattığı Yerden Belli Olur.” Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.

“Arslan Yattığı Yerden Belli Olur.” Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.  9.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabı 2.Ünite sayfa 25 Hazırlık  Çalışmaları sorularının cevaplarını okuyabilirsiniz.

“Arslan Yattığı Yerden Belli Olur.” Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.

“Arslan Yattığı Yerden Belli Olur.” Atasözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız.sorusunun cevabını kısaca maddelerhalinde yazdık.

Arslan yattığı yerden belli olur kompozisyon

İnsan akıl sahibidir ve iradesi sayesinde seçme özgürlüğüne sahiptir. İnsan aklı sayesinde çevresini istediği gibi düzenleyebilir. Bir insanın yaşadığı yer, insanın kişisel özelliklerine göre şekillenir.

Bir insan hakkında kanıya varmak istediğimizde çevresine bakmak yeterlidir. Örneğin kişi pop müzikte hoşlansa, pop müzik cd’leri, posterleri görebiliriz. Kişi çiçeklerden hoşlanıyorsa bir çok çiçek görebiliriz.

Bir kişi temizliğe önem vermeyen bir kişi olsa, etrafı kirli olur. Her yerde çöp bulunur.

Bu yüzden atalarımız “Arslan yattığı yerden belli olur.” demişlerdir. Yani kişiyi yaşadığı yer anlatır ve davranışları açıklar. Bu söz insanın çevresini temiz tutması gerektiğini vurgular.

İLAVE BİLGİ NOTU 

“Kişiyi yaşadığı yer anlatır ve davranışlarını açıklar” anlamında kullanılan bir söz. ( 1 )

Atalarımız, “Arslan yattığı yerden belli olur.” demişlerdir. Bu söz, insanın, yaşadığı yeri temiz tutması gerektiğini anlatır. Dinimiz de temizliğe önem verir. Dinimizde hem genel temizlikle hem de abdest ve boy abdestiyle ilgili emirler vardır. Bunlar Müslüman’ın temizliğe önem vermesi gerektiğini göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir