Aşağıda verilen diyaloglarda iletişimi olumsuz yönde etkileyen davranışları, örnekteki gibi olumlu davranışlara çeviriniz.

Aşağıda verilen diyaloglarda iletişimi olumsuz yönde etkileyen davranışları, örnekteki gibi olumlu davranışlara çeviriniz. konusunu kısaca yazdık.

Aşağıda verilen diyaloglarda iletişimi olumsuz yönde etkileyen davranışları, örnekteki gibi olumlu davranışlara çeviriniz.

Sayfa 18’de yer alan Birlikte Yapıyoruz cevaplarını yazdık.

Mustafa: Boya kalemlerini kullanabilir miyim?Ali: Kalemlerimi kırıyorsun. Sakın onlara elini sürme. (Suçlama)Ali: Evet, kalemlerimi birlikte kullanabiliriz ama dikkatli ol!(Göz teması kurarak)
Kübra: Sosyal Bilgiler dersinde tuttuğun notlarını verebilir misin?Nihal: Hayır, her zaman tembellik ediyorsun. (Eleştirmek)Elbette veririm. Ama bence sende not tutarsan daha başarılı olursun.
Feyza: Matematik dersi sınavından en yüksek puanı ben aldım biliyor musun?Zeynep: Sen babamın bana aldığı oyuncağı gördün mü?(Dikkatini konuşmacıya vermemek)Seni tebrik ederim. Gerçekten çok sevindim.(Tokalaşmak)
İrem: Dün okula gelmediğim için ödevi bilmiyorum. Ödevi söyleyebilir misin?Mahmut: Hayır, sen de okula gelseydin. Bir daha bana ödevi sorarsan fena olur.(Tehdit etmek)Tabi ki söylerim. Gelmediğin için merak ettim önemli bir şey yok değil mi? (Göz teması kurarak)
Şirket Müdürü: Tüm personel aynı tarihte izin istiyor. Ne yapacağımı bilemiyorum.Arkadaşı: Ben olsam hiçbirine izin vermezdim. Sen de öyle yap.(Öğüt vermek)Aciliyetine göre iyi bir program ayarlarsanız hepsi sana hak verir.
Fatih: Anne kimse benimle oynamak istemiyor.Anne: Arkadaşlarınla iyi geçin-meyi bir türlü beceremiyorsun.(Suçlamak)Bence arkadaşlarınla iletişimine dikkat edersen seninle oynarlar. (Göz teması kurarak)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.