Aşağıdaki parçalardaki anahtar sözcük, konu ve başlıkları belirleyiniz

Aşağıdaki parçalardaki anahtar sözcük, konu ve başlıkları belirleyiniz. 7. sınıf Türkçe hafta sonu 4 sorusunun cevabını kısaca yaptık. Aşağıdaki parçalardaki anahtar sözcük, konu ve başlıkları belirleyiniz. Paragrafların konu, anahtar sözcük ve başlıklarını bulma.

Aşağıdaki parçalardaki anahtar sözcük konu ve başlıkları belirleyiniz

Aşağıdaki parçalardaki anahtar sözcük, konu ve başlıkları belirleyiniz
Aşağıdaki parçalardaki anahtar sözcük, konu ve başlıkları belirleyiniz

I. PARAGRAF

Paraya ihtiyacı olan bir işçiye günlük ücretini verip bir kuyuyu açtırabilirsiniz. Bu işi gayreti ölçüsünde yapar. Bir müddet sonra aynı işçiye yine günlük ücretini vererek kuyuyu doldurmasını söylerseniz onu da yapar. Aynı adamdan kuyuyu tekrar açmasını isteyecek olursanız biraz canının sıkıldığını fark edersiniz. Ne çare ki para almak için bu işe katlanacaktır. Fakat kuyuyu açtıktan sonra tekrar doldurmasını söylerseniz o muhtaç adam bütün ihtiyacına rağmen bu işi bırakır. Karnını doyurmak, çoluk çocuğunu geçindirmek pahasına da olsa bu amaçsız işe devam etmeyecektir.

ANAHTAR SÖZCÜK: İşçi, para, canı sıkılmak, tekrar, iş bırakmak, amaçsız, iş.

KONU: İnsanlar yaptıkları işlerin bir maksadı olsun isterler.

BAŞLIK: Amaçsız İş

II. PARAGRAF

Eski bir hikâyedir: Vaktiyle, bir adam Harun Reşid’e gelir, izin alıp marifetini gösterir. Adam, bir çuvaldızın gözünden kırk tane iğneyi uzaktan atıp geçirir. Görenler onun bu ustalığına şaşar kalırlar. Harun Reşid, bu adama: “Kabiliyetini böyle boş yere harcayacağına, faydalı bir işe çalışsaydın, insanlığa daha faydalı olurdun.” der. Faydalı bir işe çalışmak… İşte, iş için birinci şart budur.

ANAHTAR SÖZCÜK: usta, kabiliyet, faydalı, boş, harcamak, iş, insanlığa

KONU: Bir işin değeri, topluma sağlayacağı yararla ölçülür.

BAŞLIK: Faydalı İş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir