Aşağıdaki Türk Bilim İnsanlarından Birini Seçiniz. Seçtiğiniz Bilim İnsanını Tanıtan Bir Sunum Hazırlayınız. Vecihi Hürkuş, Jale İnan, Safiye Ali, Halil İnalcık, Cahit Arf, Fuat Sezgin, Halet Çambel ve Aziz Sancar.

Aşağıdaki Türk Bilim İnsanlarından Birini Seçiniz. Seçtiğiniz Bilim İnsanını Tanıtan Bir Sunum Hazırlayınız.

Aşağıdaki Türk Bilim İnsanlarından Birini Seçiniz. Seçtiğiniz Bilim İnsanını Tanıtan Bir Sunum Hazırlayınız. Vecihi Hürkuş, Jale İnan, Safiye Ali, Halil İnalcık, Cahit Arf, Fuat Sezgin, Halet Çambel ve Aziz Sancar.  5.sınıf Türkçe ders kitabı ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

Aşağıdaki Türk Bilim İnsanlarından Birini Seçiniz. Seçtiğiniz Bilim İnsanını Tanıtan Bir Sunum Hazırlayınız. Vecihi Hürkuş, Jale İnan, Safiye Ali, Halil İnalcık, Cahit Arf, Fuat Sezgin, Halet Çambel ve Aziz Sancar.

“Aşağıdaki Türk Bilim İnsanlarından Birini Seçiniz. Seçtiğiniz Bilim İnsanını Tanıtan Bir Sunum Hazırlayınız. Vecihi Hürkuş, Jale İnan, Safiye Ali, Halil İnalcık, Cahit Arf, Fuat Sezgin, Halet Çambel ve Aziz Sancar.” tanıtan bir sunum hazırladık.

Vecihi Hürkuş Hakkında Sunum

Vecihi Hürkuş, Türkiye’nin ilk uçak tasarımcısı ve üreticisidir.

6 Ocak 1896 tarihinde, İstanbul’da doğdu.

1917 yılında, Kafkas Cephesi’nde bulunduğu sırada bir Rus uçağını düşürerek düşman uçağını düşüren ilk Türk pilotu ünvanını aldı.

TBMM tarafından kendisine İstiklal Madalyası ve üç ayrı Tasdikname verildi.

Hürkuş, ilk Türk yapımı uçak olan Vecihi K VI’ı imal etti. Uçağın ilk uçuşunu 28 Ocak 1925 tarihinde gerçekleştirdi.

Türkiye’nin ilk sivil hava yolu şirketi olan Hürkuş Hava Yolları’nı 29 Kasım 1954’de kuran Hürkuş, T.H.Y.’nin elden çıkarttığı uçakları alıp onararak filosunu kurdu.

Hürkuş, 16 Temmuz 1969 tarihinde, geçirdiği beyin kanaması sonucu kaldırıldığı Gülhane Askeri Tıp Akademisi Hastahanesi’nde vefat etti. ( 1 , 2  )

Jale İnan Hakkında Sunum

Side ve Perge’de 40 yılı aşkın bir süredir kazılar yaparak bu iki kentin ortaya çıkarılmasına ve her iki yerde de önemli bazı yapıların onarılmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Side buluntularının Agora Hamamı’nda kurulan modern bir müzede sergilenmesini sağlamıştır.

1 Şubat 1914’te İstanbul’da doğdu. 1934’te arkeoloji eğitimi için Alexander von Humbolt’un ilk bursiyerlerinden biri olarak Berlin’e gitti.

inan, 1975’te Türk Tarih Kurumu asil üyeliğine seçilmiştir. Berlin Arkeoloji Derneği, Berlin Arkeoloji Enstitüsü ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün de üyesidir. Roma dönemi heykelciliği konusunda yapmış olduğu araştırmalarla da bilim dünyasında önemli bir yer edinmiştir.

26 Şubat 2001 tarihinde vefat etmiştir. ( 2 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir