“Ateş Odunu Nasıl Yakıp Yok Ederse Haset De İyilikleri Yok Eder.” Yorumu.

“Ateş Odunu Nasıl Yakıp Yok Ederse Haset De İyilikleri Yok Eder.” Yorumu

“Ateş Odunu Nasıl Yakıp Yok Ederse Haset De İyilikleri Yok Eder.” Yorumu.  6.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitabının ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

“Ateş Odunu Nasıl Yakıp Yok Ederse Haset De İyilikleri Yok Eder.” Yorumu.

“Ateş Odunu Nasıl Yakıp Yok Ederse Haset De İyilikleri Yok Eder.” Yorumu. sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

  • Haset eden kişi her durumdan rahatasız olur ve iç huzursuzluğu yaşarlar.
  • Kıskanç kişi, isteklerinin yerine gelmesi konusunda o kadar hırslıdır ki bu hırs, onu amacını gerçekleştirmek için başkalarına sözlü ve fiilî zarar vermeye yöneltir. Haset eden kişi diğer insanlara kin, nefret ve düşmanlık duyar. İyi ilişkileri bozulur. Kavga eder.
  • Tüm bu olumsuz özellikler insanın psikolojisini bozar ve hasta eder. Kişinin etraındaki insanları uzaklaştırır. Maddi ve manevi tüm iyilikleri yok eder. Bunu da onun ateşte yanıp kül olmasına benzetilmiştir.
  • Haset eden kişiden geriye işe yaramayan toz kalır. Tüm iyilikler yok olur.

BİLGİ NOTU

İslamiyetin yasakladığı kötü davranışlardan olan haset; başkalarının sahip olduğu imkânları kıskanmaktır. Kıskançlık, çekememezlik anlamlarına gelir

Haset ile ilgili hadis, “Kulun kalbinde imanla haset bir arada bulunmaz.”

Kıskançlık bir kişinin veya bir ilişkinin yitirilmesinden korkulan, karmaşık bir ruhsal yaşantı ve olumsuz tutumdur. Bunun dışında başkasının sahip olduğuna kendisinin de sahip olma gerekliliğini hissettiren bir duygudur. ( 1 )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir