Bahanesi olan başarılı olamaz konusu ile ilgili kompozisyon

Bahanesi olan başarılı olamaz konusu ile ilgili kompozisyon. Bahanesi olan kişiler başarılı olamaz konusu hakkında kısa bir kompozisyon örneği yazdık

Bahanesi olan başarılı olamaz konusu ile ilgili kompozisyon

Bahanesi Olan Başarılı Olamaz

Bahaneler, insanların hedeflerine ulaşmalarını engelleyen, onları geri tutan ve istedikleri başarıya ulaşmalarını engelleyen düşünceler veya durumlardır. Bahaneler, başarıyı ertelemekten başka bir işe yaramaz.

Bahaneler, genellikle insanların kendi yeteneklerini küçümsemelerine neden olur. “Bu iş için yeterince yetenekli değilim” veya “Ben bunu başaramam”, “Çalışacak odam, masam, zamanım yok”  gibi düşünceler, kişiyi sınırlar. Başarılı olmak için özgüven, azim ve inanç gereklidir. Bahane bulan kişiler, bu önemli özellikleri yitirirler.

Bahaneler, genellikle kişilerin sorumluluktan kaçmasına yol açar. Bir şeyler ters gidince insanlar bahaneleri suçlama aracı olarak kullanır.  Ancak başarılı insanlar, sorumluluk alır ve hatalarını düzeltmek için çaba sarf ederler.

Bahaneler bulaşıcı hastalık gibidir. İnsanların eyleme geçmelerine engel olurlar. “Şu an için uygun bir zaman değil” veya “Yarın başlayacağım” gibi bahaneler, insanları erteleme ve tembellik durumuna sürükler. Oysa başarılı olmak için azim, kararlılık ve çalışma gereklidir.

Bahaneler, genellikle olumsuz düşünceler ortaya çıkarır. Olumsuz düşünceler, kişinin başarısızlık korkusuyla baş etmesini zorlaştırır. Başarılı insanlar, olumlu düşünceye sahiptir ve olumsuz düşünceleri yenmek için çaba sarf ederler. Başarılı insan çözüm üretir, başarısız bahane üretir. Üstün Dökmen “Bahaneleri bir kenara bırak! Gideceği yeri bilene, dünya kenara çekilip yol verirmiş!” diyerek bahanelerin önümüzdeki en büyük engeller olduğunu söylemiştir.

Bahanesi olan bir insanın başarılı olamayacağı bir gerçektir. Başarı, engelleri aşmayı, sorumluluk almayı, istekli olmayı ve olumlu düşünce kalıplarını benimsemeyi gerektirir. Bahaneleri bir kenara bırakan ve hedeflerine odaklanan insanlar, istedikleri başarıya ulaşabilirler. Unutmayın, bahane bulmak yerine çözüm aramak, başarının anahtarlarından biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir