“Bizi Aldatan Bizden Değildir.” Hadisinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

“Bizi Aldatan Bizden Değildir.” Hadisinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

“Bizi Aldatan Bizden Değildir.” Hadisinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir?  7.sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi kitabının ödev sorusunun cevabını okuyabilirsiniz.

“Bizi Aldatan Bizden Değildir.” Hadisinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir?

“Bizi Aldatan Bizden Değildir.” Hadisinde Verilmek İstenen Mesaj Nedir? sorusunun cevabını kısaca maddeler halinde yazdık.

Dinimiz yalan söylemeyi yasaklamış, dürüst olmamızı istemiştir. Müslümanın temel özelliklerinden biri dürüst olması, güvenilir olmasıdır. Peygamberimiz (s.a.v.) “Muhammed-ül emin” , emin olunan kişi olarak anılmaktadır.

Bir çok hadis ve ayet İslam dini açısından dürüst olmanın önemini anlatmaktadır. Aldatmak ise bir Müslümanın özelliği değildir.

Bu yüzden bu hadisle aldatan kişinin Müslüman olamayacağı, İslam Dinin’den olamayacağı, yani bizden olamayacağı anlatılmıştır.

Bir kişi aldatıyor ise bizden değildir. Bu yüzden kişi yalanın dinden çıkmayı gerektirecek kadar büyük bir günahtır.

Aldatma içinde bir çok günaha sebep olabilir. ( 1 )

BİLGİ NOTU

Dinimiz yalan söylemeyi, hile yapmayı, yalancı şahitlik etmeyi, başkalarını aldatmayı açık ve kesin bir şekilde yasaklar. Yüce Allah Müslümanlardan dürüst olmalarını, doğruluğu ilke edinmelerini ister.

Toplumsal ilişkiler güven üzerine kurulur. Hiç kimse yalan söyleyen, verdiği sözleri tutmayan biriyle arkadaşlık etmek, yakınlık kurmak istemez. Dürüst, ahlaklı bir insan karşısındaki kişinin de dürüst ve güvenilir olmasını bekler.

“Ey iman edenler! Allah’tan korkun ve doğru söz söyleyin. (Böyle davranırsanız) Allah işlerinizi düzeltir ve günahlarınızı bağışlar…” (Ahzâb suresi, 70-71. ayetler)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir