Bu durumda siz olsaydınız ne yapardınız?

Bu yazıda “Bu durumda siz olsaydınız ne yapardınız?” konusunu kısaca yazdık. Peygamberimiz (sav)’in Taif’te karşılaştığı durumda ben olsaydımşunu yapardım.

Bu durumda siz olsaydınız ne yapardınız?

Hz. Muhammed (s.a.v.), insanları İslam’a davet etmek için Taif şehrine gitmişti. Taifliler daveti kabul etmedikleri gibi Hz. Peygamberi taş yağmuruna tutup ona hakaret ettiler. Onların yaptığı bu eziyetlere karşı, “Ey Allah’ın Rasulü, beni Rabbin gönderdi, emrindeyim, istersen bunları şehirleriyle birlikte tarumar edeyim.” diyen Cebrail’e (a.s) “Hayır, Ey Cebrail! Ben insanları helâk etmek için değil, helâkten kurtarmak için geldim. Olur ki bunların neslinden zamanla bir tek de olsa Müslüman çıkar.” cevabını verdi ve Rabbine ellerini açıp, “Ey Rabbim! Sen bunlara hidayet eyle. Onlar bilmiyorlar, onun için böyle yapıyorlar.” diye dua etti. (Buhârî, Enbiyâ, 56.)

Bu durumda siz olsaydınız ne yapardınız? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız

CEVAP: Bu durumda ben olsaydım.

Öldürülmelerini istemezdim. Ama bana attıkları taşlarının aynısının kendilerine de atılmasını ve kötü sözlere maruz kalmalarını isterdim.

Böylece yaptıkları hatanın farkına varmalarını isterdim.

Ama asıl yapılması gereken davranış Peygamberimiz (sav) ‘in yaptığı davranıştır. Onun (sav) davranışını örnek almalıyız.

7. sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Cevapları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir