Çanakkale Savaşları’nda büyük başarılar göstermiş hangi kahramanları biliyorsunuz? Bu kahramanlar hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

Çanakkale Savaşları’nda büyük başarılar göstermiş hangi kahramanları biliyorsunuz? Bu kahramanlar hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız. Çanakkale Savaşı kahramanlarından bazıları ve düşüncelerim.

Çanakkale Savaşları’nda büyük başarılar göstermiş hangi kahramanları biliyorsunuz? Bu kahramanlar hakkındaki duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

  • Mustafa Kemal Atatürk: Çanakkale Savaşlarının başkomutanı olan Mustafa Kemal Atatürk, 18 Mart Deniz Zaferi’nin kazanılmasında ve Gelibolu Yarımadası’nın savunulmasında önemli rol oynamıştır.
  • Fevzi Çakmak: Çanakkale Savaşları’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın yardımcılarından biri olan Fevzi Çakmak, 19. Tümen Komutanlığı’nı üstlenmiştir.
  • Cevat Çobanlı: Çanakkale Savaşları’nda Kuzey Grubu Komutanlığı’nı üstlenen Cevat Çobanlı, Arıburnu ve Seddülbahir cephelerinde önemli başarılar elde etmiştir.
  • Çolak Faik Paşa: Çanakkale Savaşları’nda Güney Grubu Komutanlığı’nı üstlenen Çolak Faik Paşa, Anafartalar cephesinde önemli başarılar elde etmiştir.
  • Yakup Şevki Bey: Çanakkale Savaşları’nda 25. Alay Komutanı olan Yakup Şevki Bey, Kocaçimen Tepesi’nde gösterdiği kahramanlıkla adını tarihe yazdırmıştır.
  • Seyit Onbaşı:  Rumeli Mecidiye Tabyasıda savaşırken,  bir kişinin kaldıramayacağı top mermisi ikaldırmış ve düşman gemisi Ocean Zırhlısı’nı vurmuştur.
  • Müstecip Onbaşı: 30 Ekim 1915’te Gelibolu Yarımadası’ndaki Akbaş mevkisinden gerçekleştirdiği top atışıyla “Turkuaz” denizaltısının teslim alınmasını sağladı.

Atatürk hakkında düşüncelerim.: Atatürk ömrü boyunca bir çok cephede savaşmıştır. Çanakkale Savaşında büyük kahramanlık göstermiştir. O Türk Milletini esaretten kurtaran büyük bir lider ve devlet adamı ve askerdir.

Seyit Onbaşı hakkında düşüncelerim: O kahraman bir Türk askeridir. Onun ve arkadaşlarının kahramanlıkları ile bu millet ayaktadır, yaşamaktadır. Onlara binlerce kez teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir