Cumhuriyet’in 100. Yılı İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet‘in 100. Yılı İle İlgili Kompozisyon Cumhuriyet konulu, Cumhuriyet‘in 100. yılı ile ilgili kısa yazılar ve kompozisyon örnekleri yazdık. Cumhuriyet’in güzelliği için şu şarkıyı da dinliyebilirsiniz. “Cumhuriyet güneşi, Yaşatır memleketi”

Cumhuriyet’in 100. Yılı İle İlgili Kompozisyon

KOMPOZİSYON-1

Yıl 29 Ekim 1923. “Yaşasın Cumhuriyet ” sesleri ile Cumhuriyet ilan edildi. Gökyüzü daha mavi, kuşlar cıvıl cıvıl. Halk özgür, halk yönetimde söz sahibi oldu. “Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir” dendi.

Yıl 29 Ekim 2023. 100 yıl sonra bu gün aynı sevgi ve coşku içinde yüreklerimiz “Yaşasın Cumhuriyet ” diyor.  Her gün özgürlüğün üzerimize bir güneş gibi doğmasının huzur ile yaşıyoruz. Cumhuriyeti bir nefes gibi hissediyor, Atamızdan bir emanet olarak var gücümüzle seviyor ve yaşatıyoruz.

Cumhuriyetten önce halk köleydi. Ülke şahsi çıkarlarla yönetilir. Halk sadece yönetilirdi. Mustafa Kemal Atatürk Türk Milletinin özgür ruhuna uygun en iyi yönetimi seçerek Cumhuriyet dedi, hukuk dedi, özgürlük dedi, medeni bir devlet dedi. Halk halk olmanın ne demek olduğunu anladı. Cumhuriyet’i yürekten benimsedi.

100 yıldır, yaklaşık 36500 gündür, her gün her saat, her dakika, her nefes özgür oldu halkım. Yaşadı Cumhuriyeti. O bizim doğan güneşimiz, yaşama sevincimiz. İnsanca yaşamanın adı. Cumhuriyet değişmez, değiştirilemez. Onsuz yaşanmaz. Millet olmanın adıdır Cumhriyet.

100 yıl önce aynı çoşku ile “Yaşasın Cumhuriyet” diyor. Mavi gözlerinin bizlere baktığını görüyor ve Cumhuriyet’e sımsıkı sarılıyoruz. YAŞASIN CUMHURİYET.

KOMPOZİSYON-2

100. yıl önce bugün 29 Ekim 1923 tarihinde Atatürk “Beyler yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz.” demiştir. Cumhuriyet ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimidir. Yani halk yönetimde söz sahibidir.

Cumhuriyet, bazı grup, zengin, soy üstünlüğü gibi sebeplerle yönetimde söz sahibi olan ve kendi çıkarlarını düşünenleri engellemiş. Halkı köle olmaktan çıkarmıştır. Cumhuriyet herkese insanca yaşama hakkı sağlamıştır.

Cumhuriyet demokrasyi getirmiştir. Cumhuriyet yönetimi, hukukun üstünlüğüne dayanır. Herkes Anayasa ile bağlı ve kanunlar önünde eşit haklara sahiptir. Bu sayede herkes huzur içinde, devletin kendisini koruduğunu bilerek güven içerisinde yaşar.

Cumhuriyet Atamızdan bizlere bir armağan. Cumhuriyet zorlu yılların, savaşların sonunda kazanılan bağımsızlık. Cumhuriyet’i koruyalım. Cumhuriyet’i yaşatalım. Nice 100 yıllarda Cumhuriyet ile yaşayalım.

KOMPOZİSYON-3

İnsan sosyal topluluklar meydana getirir ve bu toplumu belli yönetim şekillerine göre yönetir.  Belli başlı bir kaç yönetim şekli vardır. Bunlardan bazıları; aristokrasi, timokrasi, oligarşi, demokrasi, teokrasi ve tiranlıktır.

Asitokrasi’de ayrıcalıklı bir sınıf toplumu yönetir, timokrasi’de zenginler yönetir, oligarşi’de küçük bir siyasi grup vardır. Teokrasi dine dayalı bir yönetim şeklidir. Tiranlık ise bir kişinin keyfine göre yönetimdir ve o kişiye diktatör denir. Demokrasi ise halkın yönetimde söz sahibi olduğu bir yönetim şeklidir. Cumhuriyet halkın yönetimde söz sahibi olduğu bir yönetim şeklidir.

Türkiye Cumhuriyettir. Halk yönetimde söz sahibidir. Seçimlerle kendisini yönetecek yöneticileri seçer. Bu sayede diğer yönetim şekillerindeki sorumsuzluk ve keyfi yönetim şekli engellenmiş olur. Bir kişinin şahsi çıkarı için değil halkın isteklerine göre ülke yönetilir.

Cumhriyetimiz 100 yaşında. 29 Ekim 1923’te, padişahlıktan sonra, ülke Kurtuluş Mücadelesini verdikten sonra Atatürk Cumhuriyet’i ilan etmiştir. Yani “Söz miletindir.” demiştir.

Cumhuriyet özgürlüktür. Hiç kimse bir şahsın haklarını kısıtlayamaz. Cumhuriyet eşitliktir köydeki Ali emmi ile, şehirdeli Ali Bey’in eşit haklara sahip olmasıdır.  Cumhuriyet insan olmaktır. Korkusuzca yaşamaktır. Kanunlarla halkın korunması, medeni bir toplum olmanın yoludur.

Cumhuriyet geldiği bu anlamlı yılda, tam 100 yıl olmuş bize bu günleri veren şehit ve gazilerimizin gayretleri ile olmuştur. Cumhuriyet Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği medeniyet yoludur.

Cumhuriyet’i bize aramağan eden tüm atalarımıza, Atatürk’e bütün saygımızı sunma büyük bir görev ve onurdur. Onun açtığı bu kutlu yolda daha nice 100. yıllar bu bayrakı dalgalandıracaktır. Görev sırası bendedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir