Dijital Tafya Yanlış Haber Yağmuru İzleme Metni Oku- 4. Sınıf Türkçe Kitabı (MEB)

Dijital Tafya Yanlış Haber Yağmuru İzleme Metni Oku- 4. Sınıf Türkçe Kitabı (MEB)

Dijital Tafya Yanlış Haber Yağmuru İzleme Metni Oku- 4. Sınıf Türkçe Kitabı (MEB)

Dijital Dönüşüme Alışmalı Artık
Yeterince – Dikkatlice – Ü-Re-Te-Rek
Nasıl Bir Dünya Şöyle Bir Baktık
Adımları Attık Dü-Şü-Ne-Rek

Şimdi De Olduk Dijital Tayfa
Bunu Gerektiriyor Yeni Dünya
Kullanıp Geçme Sakın Asla
Üretelim Açalım Yeni Sayfa

Oyun Gibi Düşünürsen Hayat Strateji
Çok Önemli Oldu Artık Milli Teknoloji
Otonom Robot İçin Öğren Yapay Zeka
İşte Bunu Anlatıyor Dijital Tayfa

Geleceğin Meslekleri Ne Olursa Olsun
Düşünülmez Makineler İnsanlardan Yoksun
Yeter Ki İnternete Bağımlı Kalma
İşte Bunu Anlatıyor Dijital Tayfa

Diji-Diji-Dijital Dijital Tayfa
Bunu Gerektiriyor Yeni Dünya
Kullanıp Geçme Sakın Asla
Üretelim Açalım Yeni Sayfa

Yanlış Haber Yağmuru

of of

Ne oldu İyi ama yeter artık ayrı Hayri Rodos çıktı sandım Neymar abi toplamalar toplamalar sıkıldım arkadaş Hepinizde harıl harıl çalışıyorsunuz dönem ödevlerimizi yapıyoruz Abi biliyorsun

İyide bir ara versek daha 15 dakika önce verdik Hayri abi Bir daha bana 15 saat gibi geldi Neyse bir 15 dakika cık daha ara versem bir şey kaybetmem

Bütün dönem ödevleri iptal edilmiş kim iptal etmiş nasıl iptal edilmiş olur mu hiç öyle şey işte burada yazıyor.

Gerçekten öyle yazıyor. Ne yani şimdi ödev yapmayacak mıyız öyle diyor?

Bakabilir miyim. Al bak ülke genelinde bütün dönem ödevleri iptal edildi bir haber kaynağından alınan bilgiye göre a böyleymiş bu haberin gerçek olduğundan emin misin ağabey bitti bu internette paylaşılmış.

İşte Ee yani internette paylaşılan her şey gerçek mi değil mi?

Tabii ki değil midir?

Bunu bizim sınıftaki herkes paylaşmış Ahmet’e Evetpaylaşılmaya devam ediyor ve ülkenin dört bir yanına yayılmış.

Bakın o da işte herkes paylaşıyorsa doğrudur tam tersi de olabilir bir haber ya da bilgiyi çok paylaşılıyor diye doğru olmak zorunda değil.

Haberin kaynağını öğrenmek değil etmek gerek. Yanlış bir bilgi çok tehlikeli olabilir. Hele bir de bilgi bozulması olursa.

Nasıl yani? Şöyle bir şey demeyelim daha iyi anlayacaksınız bu kulaktan kulağa oynayacağız herkes söyleyeceğimi yanındakini sessizce söyleyecek.

Evet abi duyduğunu söyle Yemek yemek sağlığa zararlıdır. Yemek yemek mi?

Ben öyle demedim ki. Ne dedin ekmek yemek sağlığa zararlıdır dedim. İyi de Kamil abi ben de sana öyle demedim yemek yemek sağlığa yararlıdır dedim. Akın Ben de sana onu demedim Gerçekten mi yeşil yemek sağlığa yararlıdır söylediğim buydu şimdi Anladınız mı bilginin ne kadar kolay bozulabileceği ni iyiydi Yanlış olan bir bilgiyi kim niye paylaşsın

Kimisi Bizimki gibi masumane yanlış anlamadan Kimisi Art niyetten Kimisi de popüler olmaya çalışmaktan olabiliyor. Sen bu kadar şeyi nereden biliyorsun bir kere  nereden olacak abi dönem ödevi Bu konuyla ilgili doğru dijital okuryazarlık.

O iyiymiş Ee neyse hadi gelin biraz top oynayalım. Ödevler ne olacak. Okumadınız mı arkadaş önemli iptal olmuş.

Abi bu kadar şey boşuna mı anlattım ben ya anlattığımda benim kafama yatmadı.

He iyi Ben gidiyorum o zaman ne bir üzülmüş Bu Aslı olmayan ya da gerçeği yansıtmayan paylaşımlar karşımıza her zaman çıkabilir bakın.

Birkaç tanesini toplamıştım başım ağrıyor dedi beyinsiz çıktı beyni bulunamadı. Bu gerçekten haber Hayır tabii ki biri uydurmuş insanlarda inanmış. Paraşatü açılmayan adam poşet açarak kurtuldu de virüsü yayılıyor cok artık ha ha hapşu hapşu.

Mert o Niye hapşırdı ki hep çok yaşa hep beraber sana şu maskeni tak demiştim ama.

Tamam tamam maskeyi takmakta geç kaldım sanırım seni görünce ben de hapşırmaya başladım. bulaşmış dediğimiz virüs daha burada ha İstanbul’da Abur herkes biri olur Ah ah Hayri niye fotoğrafımızı çektik Oh oh tamam hadi gönderdim Neyi gönderdin

Hayri Ne yapıyorsun Merak etmeyin canım arkadaşlarım size yardım getireceğim ama buradan dışarı çıkmayın bir şey olmasın Niye yayılsın ki Mert birisi temizledi Hadi canım Dünya Sağlık Örgütü çözüm bulamamış Mert’i temizleyecek. hem leke mi bu temizliği vereceksin büyüsün aşısı olur tedavisi olur temizlenmez .

Gelme gelme ciddi düt düt Haydi iyi misin sen ki birisi bana da ulaştıracak sın Hayri bilgisayar virüsü sana nasıl bulaşsın bilgisayar bir üstümü Evet Bahri amcanın bilgisayarına virüs bulaşmış onu temizledim bilgisayar virüsü bulaşmış bir ama hatırlıyorsunuz bilgisayar kasasının içerisine temizledik dünya kadar toz kalktı yorgun halsiz sandalyede oturuyor O çok uğraştırdı Çünkü e haliyle Biraz yorulduk şeyi ben sanırım en büyük bir hata yaptım.

İşte böyle insanlar çoğu zaman paylaştıkları haberin doğru olup olmadığını merak bile etmiyorlar. Çok ilginçmiş bundan sonra bir şey paylaşırken mutlaka kontrol edip iki kere düşüneceğimç

Şey o zaman bu haberdemi uydurma Kamil ismindeki herkese burs verilecek. Yani pek gerçekmiş gibi durmuyor ki ben de o kadar heveslenmiştim.

Bunlar Mert ve Sevim değiller mi virüs  mü.  Hani yardım etmelisin E tamam ne oluyor durum düşündüğümden de kötü haber değişerek her yere yayılmış herkes panik halinde sil hepsini sil bu paylaşımların hepsini silelim oldu abi istersen internetin fişini çekelim yapabiliyorsan o da olur kökten çözüm. Bu iş öyle olmuyor Abi bu gibi yanlış haberler ne kadar çabuk yayılıyorsa etkisinin geçmesi de bir o kadar yavaş sürüyor. Peki ne yapacağız yetkili kişileri haber sitelerini bir mesaj atacağız. Mesajı abinin bir özür videosu çekmesi gerekiyor Her şeyin bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını Söyleyecek mi.

Bütün ülke bu haberi benim çıkardığım öğrenecek zaten öğrenecekler Abi başka şansın yok gibi Hayri yoksa herkes seni uydurma haber yayan biri olarak tanıyacak .Ama bir özür mesajı yayınlarsan art niyetli olmadığını anlaşılacak. E iyi ne yapalım çekelim bakalım özür videosunu hazırız değil mi Selamlar herkese arkadaşlar Şimdi internette dolanan virüs İstanbul’da haberi var o haberi ilk yazan kişi benim ve üzülerek söylüyorum o bahsettiğin virüs basit bir bilgisayar bir sürmüş yani deve virüsü değilmiş ben tamamen yanlış anlamışım o yüzden tüm Türkiye’den özür diliyorum endişelenecek Bir şey yok. Virüs burada değil ve her şey yolunda herkesten tekrar özür diliyorum. Siz siz olun benim gibi Tam olarak bir şeyden emin olmadan paylaşım yapmayın bu sonra paylaştım pişmanım demeyin hepinize sevgiler saygılar He he he iyi işe yaradı da yardıma Hale.

Ne yazmışlar kabul etmişler mi özlü yani Kimisi iyi karşılamış Kimisi kızmış ama en azından genel olarak herkes rahatlamış ucuz atlattık.

Abi yanlış haberlerle ilgili dediklerim artık kafana Yattı mı yattı yaptı ve yatmazmı kardeşim benim canım e senden özür dilerim ha Hayri abi sen bu bölümün başında dönem ödevleri iptal oldu diye bir şey mi yazmıştık yok dönem ödevlerinden iptal olduk yazmıştın. Emin misin ve bakayım anneciğim Ah abicim ama yanlış yazmışım. Hah herkese paylaşmış ait Ne ödevi hiçbir şey anlama ya ben de anlamadım ne oluyor ne olacak bir özür videosu daha çekeceğiz bu daha iyi he hu hu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir