Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz.

Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz. konusunu kısaca yazdık. Sokak dinleme metnini dinleyerek bu metinden hareketle yeni bir metin oluşturduk. Bu metni aşağıya kısaca yazdık.

Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz.

İnsanlar birlikte yaşarlar. İnsanların mutlu bir şekilde yaşaması için bazı kurallara uyması gerekir. Bu kurallara toplumsal kurallar deriz.

Sokakta ve insanlar içinde yaşarken davranışlarımıza dikkat etmeliyiz. Zor durumda olduğunu gördüğün kişilere saygı ile yol ver ve yardım et. Örneğin, bir ihtiyara, elinde bir çocuk bulunan kadına rastladığında onlara yol ver. Onlara yol vermek onların hayatını kolaylaştırır.

Bir kişi dalgın olabilir. Ona araba çarpacaksa ona haber ver. Küçük bir kişi ise ona engel ol. Böylece arabanın onlara zarar vermesini önlemiş olursun.

Bir çocuk ağlıyorsa, ona yardım et. Neden ağladığını sor. Çocuklar kavga ederse ayır. Başkalarına zarar verme. Sokak davranışları bizim nasıl insan olduğumuzu gösterir.

Sokaklar ve sokaklardaki davranışlarımızı bizim terbiyemizi gösterir. Sokak ve şehir bizi yetiştirir. Onlar bizi yetiştiren bir annedir.

Sokaklardaki davranışlarımıza dikkat edelim. Çevremize örnek olalım.

5 Comments on “Dinlediğiniz “Sokak” metninden hareketle yeni bir metin oluşturunuz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir