Doğa ile ilgili Kompozisyon Kısa

Doğa ile ilgili Kompozisyon Kısa. Doğa hakkında kısa (eödev) tarzı kompozisyon örneği yazdık. Giriş, gelişme ve sonuç bölümleri olan doğanın önemini anlatan, deyim ve atasözler içeren kısa bir kompozisyon yazdık.

Doğa ile ilgili Kompozisyon Kısa

DOĞA ve ÖNEMİ

Doğa, etrafımızda gördüğümüz herşeydir. Ağaçlar, dağlar, denizler, toprak, hayvanlar, su doğayı oluşturur. Doğa hayatımız için çok önemlidir, çünkü  doğa, bize gıda, su ve temiz hava gibi temel ihtiyaçlarımızı sağlar. Doğa, bütün canlılar için bir ev ve yaşam yeridir.

Doğa aynı zamanda, güzellik, huzur veren sunan bir yerdir. Yemyeşil ormanlar, masmavi göller, kanyonlar ve şelaleler gibi doğal güzellik bizlere huzur verir, stresimizi azaltır.

Ancak, insan yaptıkları ile doğal çevreye ciddi zararlar vermektedir. Ormanların kesilmesi, endüstriyel kirlilik, atıkların denizlere atılması ve  doğaya büyük zararlar vermektedir. Doğa biziz, doğaya verdiğimiz zarar bütün canlıları tehdit eder. 

Bu nedenle, doğanın korunması çok önemlidir. Bizler doğal kaynakları tasarruflu kullanarak, geri dönüşüm yaparak,  çevre dostu ürünleri tercih ederek doğayı koruyabiliriz. Ayrıca, toplumsal olarak, doğanın korunması için kanunlar çıkarılabilir yenilenebilir enerji kaynakları kullanılabilir.  Peygamberimiz (s.a.v.) “Kıyamet kopmak üzere bile olsa, elinde bir fidan varsa, bu fidani dikmemezlik etme.” diyerek doğayı korumamızı istemiştir. Atatürk her gün gördüğü bir iğde ağacının kesildiğini öğrenince ağlamıştır.

Sonuç olarak, doğa hayatımızın en önemli parçalarından biridir ve korunması gereken bir kaynaktır. “Doğa bekçiyle değil, sevgiyle korunur.” sözünü kendimize rehber etmeliyiz. Doğayı korumak hepimizin görevidir.  Dünya’dan başka yaşayacak bir evimiz yok. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir